Донати на ЗСУ можуть пом'якшити покарання: судова практика

Дата: 27.01.2024 13:51

Як перерахунок коштів на потреби армії допомагає легально пом'якшити становище обвинуваченого у кримінальному провадженні. 

Розповідає "Адвокат права".

Статтею 66 КК визначено перелік обставин, які суд має враховувати як такі, що пом'якшують покарання.  Ч. 2 цієї статті передбачено, що суд може визнати такими, що пом'якшують покарання, і інші обставини, не зазначені в частині першій цієї статті. 

Тобто суд має право на власний розсуд врахувати обставини, які не передбачені Кодексом, як пом'якшуючі.

На цій підставі суди стали враховувати перерахування коштів на ЗСУ як обставину, що пом'якшує покарання, чим фактично сформували нову судову практику.

Ця практика остаточно закріпилася зі сформуванням Верховним Судом висновку у постанові від 19.07.2023 року № 442/2407/22 про те, що перерахування застави на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку ЗСУ може розглядатися судом як пом’якшувальна обставина, навіть якщо кошти були перераховані не безпосередньо обвинуваченим, а заставодавцем.

ВС зазначив: "Посилання прокурора на те, що суди без достатніх підстав визнали пом`якшуючою покарання обставиною те, що засуджений ОСОБА_7 добровільно розпорядився внесеними як застава коштами в розмірі 49 620 грн шляхом їх звернення на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку ЗСУ, є необгрунтованими, оскільки вказане рішення було прийнято за згодою засудженого, а застава була внесена в його інтересах."

Таким чином, суди вважають, що вияв патріотизму і вчинення дій на користь суспільства і держави свідчить про можливість виправлення особи через більш м'яке покарання

Підбірка судових рішень, де перерахування застави на ЗСУ пом'якшило покарання особи:

Івано-Франківський міський суд у вироці від 18.10.2023 р. за . 1 ст. 119 КК 
(вбивство вчиненому через необережність) вказав: «На підставі ч.2 ст.66 КК України суд вважає за необхідне визнати такою, що пом`якшує покарання іншу, не зазначену в частині першій цієї статті обставину, а саме звернення мамою обвинуваченого ОСОБА_11 заставодавцем у даному кримінальному провадженні, суми внесеної нею застави на рахунок ЗСУ».

При цьому, замість 4 років позбавлення волі, які просив прокурор, суд призначив 3 роки 8 місяців обмеження волі та зарахував в строк відбуття покарання термін попереднього ув`язнення, що ПОВНІСТЮ звільнило засудженого від відбуття покарання.

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області у вироці від 20.06.2023 року зазначив, що «підозрюваний ОСОБА_5 повністю визнає вину у вчинених кримінальних правопорушеннях, що йому інкримінуються, щиро розкаюється, висловлює жаль з приводу вчиненого та бажає виправити ситуацію, що склалася, зокрема, ним з початку бойових дій перераховано на рахунок ЗСУ та благодійних фондів кошти в загальній сумі 75875 грн...",  що було визнано судом як пом'якшуюча обставина.

У справі № 461/4424/23 прокурор оскаржив до апеляції вирок суду першої інстанції, зазначивши, що суд призначив надто м'яке покарання.

Львівський апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції в силі, зазначивши зокрема, що «обвинувачений з власної ініціативи клопотав перед судом про звернення внесеної за нього в межах застосованого запобіжного заходу застави на рахунки ЗСУ, погодивши це із заставодавцем та надавши суду відповідну заяву застоводавця (..)

Отже, на переконання колегії суддів, у даному кримінальному провадженні наявні обставини,що істотно знизили ступінь тяжкості вчиненого ОСОБА_7 злочину і вплинули на пом`якшення покарання».

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у вироці від 24.11.2023 року за ч. 4 ст. 408 КК визнав добровільне розпорядження обвинуваченим заставою в розмірі 297720,00 грн. на ЗСУ як пом'якшуючу обставину і призначив покарання 5 років позбавлення волі, що є найнижчим в межах санкції.