Кінець єдиного податку: коли в Україні можуть скасувати спрощену систему для ФОПів

Дата: 22.01.2024 10:36

Реформа податкового законодавства – на часі, вирішили у Міністерстві фінансів та сформували своє бачення майбутнього для ФОПів в Україні. Йдеться про суттєві зміни спрощеної системи та посилення контролю над роботою підприємців.

Що саме лякає представників Мінфіну в існуючій спрощеній системі:

  • використання одразу декількох суб'єктів господарювання (юридичних осіб / ФОПів), що дозволяє бенефіціарам не перевищувати встановлені ліміти перебування на спрощеній системі, сплачувати мінімальні податки, не реєструватися платниками ПДВ та, як наслідок, отримувати неконкурентні переваги;
  • невідображення надходжень (доходів) у разі оплати готівкою, що зменшує податкові надходження;
  • підміна трудових відносин цивільно-правовими, що дозволяє істотно "економити" на зарплатних податках.

Але непокоїть план уряду збільшити податкове навантаження через зміну ставок єдиного податку.

Дану ініціативу уряду прокоментував адвокат Ясько Ігор:

"Тут важливо знати, які саме сфери за якою ставкою планують оподатковувати. Але якщо брати Польщу, як приклад, там податки за максимальною ставкою сплачують підприємці-одноосібники, які не використовують найманих працівників. Тобто, фактично це такі ж фізичні особи – консультанти ("інтернет-професії" типу таргетологів), нотаріуси, адвокати, тощо. Тому у результаті ведення такої діяльності не буде відрізнятися під оподаткування фізосіб на загальній системі, що означає не добровільний, а радше добровільно-примусовий перехід.

Крім того, у Польщі податок на прибуток також можна обрати залежно від виду господарської діяльності. Це може бути або паушальний податок з фіксованим розміром, який нараховується на дохід без урахування витрат (це те, що пропонують як реформу спрощенки), або податкова карта із заздалегідь визначеним розміром податку, або за податковою шкалою залежно від суми отриманого прибутку підприємцем, або так званий лінійний податок. Такі реформи під час воєнного стану будуть дуже болісними і призведуть до зубожіння населення".