Командир відповідатиме за злочини підлеглого: законопроект схвалено за основу

Дата: 20.09.2024 11:35

Після ратифікації Римського статуту Верховна Рада України готувалася прийняти черговий президентський законопроект №11484 про внесення змін до КК та КПК України у зв’язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього. 

І ось, декілька днів тому, 17 вересня 2024 року, Верховна Рада України ухвалила в першому читанні відповідний законопроект №11484, повідомляє "Адвокат права".

Військовий командир або інша особа, яка фактично діє як військовий командир, підлягатиме кримінальній відповідальності за будь-який злочин, передбачений статтями 437–439, 442, 442-1 КК України, вчинений підлеглою особою, яка на момент вчинення злочину перебувала під його фактичним командуванням і контролем.

Про які кримінальні правопорушення йде мова?

  • Стаття 437 «Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни»
  • Стаття 438 «Порушення законів та звичаїв війни»
  • Стаття 439 «Застосування зброї масового знищення»
  • Стаття 442 «Геноцид»
  • Стаття 442-1 «Злочини проти людяності» (норма поки що відсутня у КК України)

Вводиться нова стаття 31-1 «Кримінальна відповідальність військових командирів, інших осіб, які фактично діють як військові командири, та інших начальників».

Глосарій:

  • Під військовим командиром у цій статті слід розуміти особу, яка на правових підставах уповноважена здійснювати командування та контроль над однією чи більше підлеглими особами, які беруть участь у бойових діях та належать до збройних сил держави.
  • Під іншою особою, яка фактично діє як військовий командир, у цій статті слід розуміти особу, під владою та контролем якої у зв’язку з веденням бойових дій перебувають одна чи більше підлеглих осіб, які беруть участь у бойових діях та не належать до збройних сил держави.
  • Під начальником у цій статті слід розуміти особу, не зазначену в пунктах 1 і 2 примітки до цієї статті, яка обіймає посаду чи перебуває у становищі, що надають владні повноваження (владу) та контроль над однією чи більше підлеглими особами.

За якої умови військовий командир, інша особа, що фактично діє як військовий командир чи начальник нестимуть кримінальну відповідальність?

«… достовірно знав або проігнорував інформацію, яка явно вказувала на те, що зазначена підлегла особа вчиняла або мала намір вчинити такий злочин, але не вжив дій, яких повинен був і міг вжити у межах своїх повноважень для запобігання чи припинення вчинення злочину або для повідомлення про такий злочин органу досудового розслідування».