Корпоративні чи трудові: відмінність правового регулювання питання припинення повноважень членів виконавчого органу товариства

Дата: 03.01.2023 12:12

ВПВС в постанові від 09.12.2022 у справі № 761/25659/21 https://reyestr.court.gov.ua/Review/108086911 вказала на відмінність правового регулювання питання припинення повноважень членів виконавчого органу товариства включно з керівником такого органу від звільнення у результаті припинення трудових правовідносин.

Хоча реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу можуть мати наслідки і в межах трудових правовідносин, але визначальними за таких обставин є корпоративні правовідносини.

Тому ВПВС дійшла висновку, що спір за вимогою НАЗК до АТ «НАК «Нафтогаз України», про припинення дії контракту не є трудовим.

Аргумент НАЗК, що припис, який дозволяє припинити контракт, розміщений у КЗпП України, було визнано хибним, оскільки це не є критерієм для визначення юрисдикції суду.

Було зауважено, що НАЗК не є органом, який здійснює нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю.

Також , НАЗК при зверненні з позовом не захищає власних цивільних прав та обов`язків у трудових відносинах Компанії з головою її правління.

З огляду на п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК ВПВС вважає, що вимога, яку заявило НАЗК, належить до юрисдикції господарського суду.

Було підкреслено необхідність збереження стабільної судової практики щодо належності спорів про припинення повноважень керівника та/або членів виконавчого органу господарського товариства до господарської юрисдикції.

Адвокат Михайло Гуцал