На додаткових виплатах військовим виявлено зловживань на 123 млн грн - Міноборони за результатами аудиту

Дата: 30.10.2023 20:13

За підсумками аудиту, проведеного Міноборони у приблизно 40 військових частинах, було встановлено, що більш як 123 мільйони гривень додаткової винагороди виплатили людям, які не брали участі у бойових діях та не виконували жодних бойових завдань.

Про це повідомили у відомстві.

"Це несправедливо, коли доплату за бойові отримують ті, хто не під прямим вогнем або не підтримують тих, хто під прямим вогнем. Маніпуляції виявляємо, прогалини для зловживань закриваємо", - зазначив Заступник Міністра оборони України Юрій Джигир.

Зокрема, під час перевірок було виявлено, що командири деяких військових частин занадто вільно тлумачили такі терміни, як "бойові дії" та "бойове (спеціальне) завдання", і виплачували додаткову винагороду на свій розсуд.

Так, в одному з випадків з’ясувалося, що військовослужбовцям понтонно-мостової роти, які виконували завдання у Київській області вже за кілька місяців після відступу росіян, чомусь виплатили щомісячну доплату у 100 тисяч гривень. Загальна сума виплат за період з вересня до грудня 2022-го року склала 6,5 млн грн, хоча до переліку районів ведення бойових дій Київська область вже не належала.

Командир іншої військової частини видав наказ на виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, які перебували у пункті постійної дислокації в Києві та виконували щоденні завдання за своїми посадами. Таким чином юридична служба, відділення персоналу, стройова частина, відділення планування, логістики, морально-психологічного забезпечення, а також військовослужбовці фінансово-економічної служби, служби охорони державної таємниці та інший "підпорядкований особовий склад" отримували додаткові виплати. Виконання бойових завдань цими підрозділами не передбачене. У підсумку Служба внутрішнього аудиту встановила зайве використання майже 60 мільйонів гривень з бюджету.

Наразі проводяться консультації, щоб відновити справедливість і виплати додаткової винагороди отримували лише ті, хто виконує бойові завдання та бере участь у бойових діях.

За пропозицією Міноборони потрібно чітке й однозначне визначення терміну "участь у бойових діях" та "бойове (спеціальне) завдання", оскільки розмитість цих понять дозволяє платити 30 тисяч гривень премії тим, хто не виконує жодних бойових завдань (наприклад, бухгалтерам, відділу кадрів тощо), зокрема й за межами зони бойових дій.

Водночас важливо враховувати право на додаткові виплати для всіх військовослужбовців, які виконують завдання в зонах без активних бойових дій (наприклад, у складі груп ППО), зазначають у Міноборони.