Військовослужбовці, які стикаються з гендерно зумовленим насильством чи домаганнями, можуть звертатися до військової омбудсманки. У таких випадках передбачено реагування впродовж 15 хвилин, пише ZMINA.
Про це повідомила уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей Ольга Решетилова (Кобилинська) під час форуму “Гендерна рівність в обороні – шляхом справедливості та людської гідності”.
В Україні продовжують активно розбудовувати інфраструктуру захисту прав військовослужбовців, розповіла Ольга Решетилова. Зокрема, цього року має бути повноцінно створений Інститут військового омбудсмана. Також тиждень тому в Офісі президента запустили офіційну пошту для звернень військовослужбовців – zpv@apu.gov.ua.
“За тиждень до нас надійшло 260 звернень. Серед них немає звернень про сексуальні домагання чи гендерно зумовлені порушення. Але це не означає, що їх немає”, – зауважила військова омбудсманка.
За її словами, однією з причин є те, що військовослужбовці не звітують про подібні випадки керівництву через страх зрадити свій підрозділ, зіткнутися з осудом і наразитися на більші репресії: “Це стосується не тільки жінок, а й чоловіків. І не тільки сексуального насильства, але й тортур, наприклад побиття”.
Ольга Решетилова зазначила, що на кожне звернення військовослужбовця на пошту буде реакція: “У нас є рівні реагування. Там, де йдеться про насильство, зокрема гендерно зумовлене, домагання, – це червоний рівень реагування, яке відбувається протягом 15 хвилин. Ми під’єднуємо військову службу правопорядку, інші інституції, ініціюємо службові розслідування”.
Також начальник Центрального управління захисту прав військовослужбовців Петро Фівкін поінформував, що в управлінні є відділ з питань забезпечення гендерної рівності, який займається питаннями усунення дискримінації, розгляду скарг військовослужбовців та військовослужбовиць.
“За неповний рік існування центральне управління розглянуло майже 5 тисяч скарг військовослужбовців, поновлено права близько 2 тисяч військовослужбовців. Маємо випадки успішного вирішення скарг на насильство та дискримінацію стосовно особового складу”, – розповів Фівкін.