Отримання коштів на рахунки фізосіб за товари!

Андрій Тамошюнас
Андрій Тамошюнас
Адвокат, партнер ЮК "ADA Group"

За мотивами повідомлення пресслужби ДПСУ від 22.06.2021р.

Що потрібно пам’ятати:

1) Це масове явище і про нього знають усі (в т.ч. податківці) – отже, не думайте, що це буде тривати необмежено довго, а вас не помітять або все простять (зокрема, див. інформацію за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/476931.html)

2) Про наявність «непідприємницьких» рахунків у ФОПів податківців інформують банки, але у останніх відсутній обов’язок робити це стосовно фізичних осіб - неФОПів

3) Про наявність транзакцій можуть дізнатись – від банків, від конкурентів, від скривджених робітників (в т.ч. неоформлених, колишніх оформлених) …

4) Податківці можуть запитувати для перевірки у ФОПів відомості по усім банківським рахункам (як підприємницьким, так і «нефопівським»)

5) Законодавчо можуть дозволити податківцям отримувати банківську таємницю у спрощеному порядку – такі розмови тривають вже не один рік і це є одним із підтверджень того, о про це знають (див. наприклад законопроєкт 4073)

6) Системність та значущість сум транзакцій «під ударом» у першу чергу – чим частіше операції або ж значніші їх суми, тим більше вірогідність, що на вас звернуть увагу

7) У свою чергу, наявність транзакцій в адекватних об'ємах дуже часто можна пояснити та підтвердити - наприклад, це можуть бути позики або їх повернення, допомога від родичів...

8) Відсутність статусу ФОПа не рятує від можливих неприємностей – фізособа для мети оподаткування може розглядатись як ФОП навіть, якщо вона не зареєстровано підприємцем (див. постанову ВС від 06.10.2020 г. по справі № 826/14391/16). В даному випадку застосовується критерій «3ьох і більше операцій на рік»

9) Строки давності (ст.102 ПКУ) на сьогодні зупинені, але і за загальними умовами для запуску вказаного строку необхідним є факт подання податкової декларації (інакше працює п.п.102.2.1. ст.102 ПКУ). Стосовно ЄСВ строки давності не існують.

10) Відповідальність (для неФОПів):

- Фінансова – донарахування ПДФО + ВЗ + ЄСВ + ПДВ (у випадку перевищення 1 млн. грн. за 12 місяців) + штраф + пеня

- Адміністративна – до 85 тис. грн. + конфіскація виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і отриманих грошей (ст.164 КУпАП)

- Кримінальна – ст.212 КК

- «Банківська» - у договорах банки можуть передбачати санкції за використання «нефопівських» рахунків для підприємницької діяльності.

Отже, думайте, рахуйте, але не зловживайте...