Орендні відносини в умовах війни: роз'яснення

Дата: 03.05.2022 09:03

Торгово-промислова палата України своїм Листом від 28 лютого 2022 року засвідчила як форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) військову агресію російської федерації проти України.

Відповідно до статті 617 ЦКУ особа звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо таке порушення сталося внаслідок непереборної сили.

Виходячи із загального правила, орендар все одно зобов'язаний у подальшому сплатити орендну плату, але якщо через настання обставин непереборної сили порушить строк сплати орендної плати, він буде звільнений від відповідальності, що встановлена договором оренди чи законом, такої як: пеня; одностороння відмова орендодавця від договору; обмеження доступу до користування орендованим майном; відшкодування збитків тощо.

ВАЖЛИВО

Інший випадок, якщо через форс-мажорні обставини орендар не має можливості використовувати орендоване майно, наприклад, внаслідок евакуації з територій активних бойових дій. У такому випадку орендар звільняється від орендної плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає, відповідно до частини шостої статті 762 ЦКУ. Однак у такому разі орендарю слід пам'ятати: у разі виникнення з орендодавцем спору щодо можливості використання орендованого майна під час воєнного стану саме йому необхідно буде доводити, що він не мав можливості користуватися орендованим майном.

Інформаційний простір ТОВ ПРАВО ЛЮКС