"Пільговий" період для сприяння зайнятості: чому скасовують допомогу на проживання ВПО

Дата: 10.06.2024 14:02

Як пояснював Юридичний порадник для ВПО, критерії продовження виплати допомоги на проживання ВПО сформульовані таким чином, щоб не лише підтримати переміщених осіб, але й заохотити до сприяння своїй економічній самостійності.

Однак чому скасовують виплату допомоги на проживання ВПО після 2-ох місяців отримання цієї допомоги?

Важливо! Ця публікація стосується лише тих ВПО, виплати яким були продовжені на ще один шестимісячний період.

Як ми знаємо, за наявності окремих обставин (як от, наприклад, навчання дітей онлайн), один з працездатних членів сімї може не бути зайнятим. Інші непрацевлаштовані працездатні члени сім'ї мають “пільговий” період для сприяння своєї зайнятості.

Так, відповідно до п.13-3 Порядку надання допомоги на проживання ВПО у разі коли внутрішньо переміщеним особам з числа членів сім'ї або отримувачам допомоги, виплачувалася допомога і в такій сім'ї є кілька непрацюючих працездатних осіб, протягом 2-ох місяців з дня призначення допомоги на наступний шестимісячний період інші непрацюючі працездатні особи із складу сім'ї (крім одного отримувача допомоги) зобов'язані зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або працевлаштуватися, зареєструвати підприємницьку діяльність тощо.

Однак, читачі вже неодноразово зверталися, що в травні допомога їм була скасована, хоч звернулися вони за нею, до прикладу, у квітні.

Поспішаємо пояснити чому так.

Відповідно до абз.4 п.1 постанови Кабміну №94 від 26 січня 2024 р. допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, які мають на неї право та звернулися за продовженням її виплати з особисто поданою заявою у лютому - квітні 2024 р., призначається і виплачується починаючи з 1 березня 2024 року.

Це означає, що рішення органу соцзахисту про призначення допомоги за поданими у лютому-квітні заявами формулюється буквально так - “Призначити допомогу на проживання ВПО з 1 березня 2024 р….”, а отже, якщо станом на 1 травня людина не вжила заходів для своєї зайнятості, допомога їй припиняється незалежно від того чи подавала вона таку заяву в березні, чи в квітні.

А як щодо тих осіб, які звертаються за продовженням виплат у травні або червні?

Тут все простіше - такі люди матимуть на працевлаштування / реєстрацію в центрі зайнятості тощо реальних два місяці.

Але зверніть увагу! 2 місяці буде відраховуватися з 1 травня або з 1 червня.

Чому так? Бо відповідно до абз.5 п.3 Порядку допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення, а отже допомога призначатиметься з 1 травня (у разі звернення у травні) або з 1 червня (у разі звернення у червні).