Порушення права на презумпцію невинуватості формулюваннями рішень апеляційного та касаційного судів

Дата: 28.08.2024 13:27

Правова позиція ЄСПЛ у справі «GRAVIER c. FRANCE» від 04.07.2024, заява № 49904/21 https://t1p.de/ncedu

Заявник скаржився на те, що обґрунтування та формулювання рішень апеляційного та касаційного судів порушили його право на презумпцію невинуватості у справі про нерозкриття ним як партнером-підписантом аудиторських фірм злочинних дій аудитора.

ЄСПЛ зазначив, що презумпція невинуватості порушується, якщо офіційна заява або рішення щодо обвинуваченої особи відображає переконання, що вона винна, навіть якщо її вину ще не було встановлено в законному порядку. Навіть за відсутності офіційного висновку достатньо викладення мотивів, щоб припустити, що суддя або посадова особа вважає відповідну особу винною, а передчасне висловлення такої думки самим судом безперечно порушує презумпцію невинуватості

В пункті свого рішення Касаційний суд зазначив, що заявник «брав участь у шахрайській змові з метою приховування скрутного фінансового становища». На думку Суду, поняття «участь у шахрайській змові» є неоднозначним і схожим на поняття шахрайства, яке не належить до суто кримінальної сфери. Однак, коли до нього додається фраза «з метою приховування скрутного фінансового становища», ця фраза набуває значення, яке можна обґрунтовано тлумачити як таке, що передбачає кримінальну відповідальність заявника за підтвердження неправдивої інформації аудитором, тобто за злочин, у зв'язку з яким він перебував під слідством.

Відповідно, мало місце порушення п.2 ст.6 Конвенції.

ZakonOnline