Про оподаткування українців за кордоном на прикладі Польщі

Дата: 31.01.2023 19:02

Українські біженці з початку повномасштабного вторгнення вже заплатили до польського бюджету понад 10 мільярдів злотих податків bit.ly/3IrtbZQ.

І це з урахуванням того, що частина наших співгромадян сплачувала податки також і в Україні. Така ситуація потенційно спричиняє часті випадки подвійного оподаткування і відповідно виникає питання, як цього уникнути.

Тому спробував з'ясувати, як це врегульовано польським законом.

За загальними правилами, фізичні особи, які проживають у Польщі, оподатковуються із загального доходу, незалежно від місця його отримання (так зване необмежене податкове зобов'язання в Польщі).

У зв'язку з цим ще 6 липня 2022 року Міністерство фінансів Республіки Польща надало лист-роз’яснення на запит українського «Офісу ефективного регулювання України» та Асоціації «IT Ukraine» щодо оподаткування українських біженців, які тимчасово знаходяться на території Польщі bit.ly/3j8oRnW.

Додатково, представники Міністерства потім ще раз наголосити свою позицію у медіа: якщо громадянин України проживає на території Польщі мінімум 183 дні у 2022-му, він уже став податковим резидентом країни bit.ly/409zdo7, тому виникає питання про сплату податків у країні.

За правилами статус податкового резидента в Польщі, має особа, яка:

• має центр особистих або економічних інтересів у Польщі (центр життєвих інтересів) або

• перебуває в Польщі більше 183 днів у податковому році.

Проте критерій центру життєвих інтересів тут є більш важливою особливістю, йдеться у листі. Тому українці - переселенці мають подати декларацію до польських податкових органів про те, що визначають центр життєвих інтересів на Батьківщині і відповідно можуть «вільно вибрати особливий режим, щоб оподатковуватись більш сприятливо».

Але податки з польських доходів у Польщі таки доведеться сплатити. У відповіді на новий запит від видання Finbalance, що опублікований тільки 24 січня, додатково уточняється: «Коли громадянин України перебував на території Польщі понад 183 дні в податковому році, але не бачить тут центру своїх життєвих інтересів, він підлягає оподаткуванню в Польщі тільки доходів, отриманих на території Республіки Польща» bit.ly/407JHVe.

Водночас у кожному конкретному випадку варто теж звертати увагу на положення ст. 25 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень, де передбачені способи уникнення подвійного оподаткування bit.ly/3GfVuaR

На сьогодні на сайті українського уряду та податкової не вдалося знайти актуальних роз'яснень чи пропозицій з цього приводу.

Висновок поки один: в кожному індивідуальному випадку треба уточнювати норми законодавства, які стосуються конкретно вашої податкової ситуації.

Адвокат Володимир Місечко