Верховна Рада України проголосувала законопроєкт № 10062 про створення Єдиного електронного реєстру військовозобовʼязаних та автоматичне отримання статусу учасника бойових дій (УБД), який сприятиме швидкому збору військових даних і переведе послуги для військовослужбовців у цифровий формат (електронний військовий квиток).
Про це повідомив народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк.
Дане рішення підтримали 249 народних обранців.
Як зазначили в Міноборони, законопроєкт №10062 є критично важливим для обороноздатності України. Реалізація його положень сприятиме швидкому збору, обробці та використанню військових даних, а також переведе послуги та процеси для військовослужбовців у зручний цифровий формат.
Документ, зокрема, надає Міністерству оборони України можливість посилити кіберзахист та право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО.
Відтепер з'явиться можливість:
- вивільнити засоби ППО, які наразі захищають національні дата-центри від постійних ракетних обстрілів (натомість цей ресурс буде використовуватись для прикриття інших об’єктів військової та цивільної інфраструктури);
- прискорити та розширити доступ Сил оборони України до розвідданих союзників;
- прискорити розробку та розгортання нових бойових систем та електронних сервісів для війська;
- посилити захист даних від кібер-атак ворога тощо.
Також, законопроєкт передбачає удосконалення реєстру призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, зокрема, в частині налагодження взаємодії між реєстрами, використання даних щодо військового обліку тощо.
Запроваджується можливість створення і використання цифрового військового-облікового документу (сертифікату).
Крім того, буде створено реєстр військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту, який дозволить забезпечити надання онлайн-послуг військовослужбовцям.
Буде створено портал електронних послуг для військовослужбовців та військовозобов’язаних. Наприклад, з’явиться можливість надання статусу УБД онлайн, офлайн та автоматично при наявності необхідних даних в системі.
Щодо створення реєстру військовозобов'язаних.
Відомості, які збиралися органами держвлади на цілі, відомі громадянам, тепер за замовчуванням оброблятимуть інші органи - від ТЦК до СБУ - для реалізації інших цілей, про які громадян при зборі даних ніхто не попереджав.
Законопроєкт передбачає передачу МОУ даних про громадян віком від 17 до 60 років, які містяться у різних державних реєстрах – Податкової служби, МОЗ, Мін'юсту, МВС, ЦВК, Держміграційної служби та інших відомств.
Крім стандартної інформації (ПІБ, адреси та місця роботи) на всіх військовозобов'язаних від 17 до 60 років збиратиметься наступне досьє:
- номери телефонів, адреси електронної пошти
- відомості про володіння іноземними мовами
- інформація про право на володіння зброєю
- наявність посвідчення водія
- дані про батьків військовозобов'язаного
- реквізити внутрішнього та закордонного паспортів, ІПН - дані про виїзд за кордон
- інформація про судимості і таке інше.
У реєстрі буде також цифрове зображення військовозобов'язаного і згодом буде можливість ідентифікувати особу через вуличні камери відеоспостереження.