Щодо інформування співобвинувачених про право на захисника, призначеного судом

Дата: 10.05.2023 12:38

Правова позиція ЄСПЛ у справі «STRASSENMEYER v. GERMANY» від 02.05.2023, заява № 57818/18 https://cutt.ly/46w3D2M

Заявник скаржився на порушення його права на справедливий судовий розгляд кримінального провадження через те, що жоден із співобвинувачених не був поінформований про своє право на захисника, призначеного судом, до того, як Заявника допитали працівники поліції.

З цього приводу ЄСПЛ зазначив наступне.

Щодо досудових заяв, наданих співобвинуваченими, то незалежно від того, чи підпадає право бути поінформованим про можливість мати захисника, призначеного судом, під дію ст.6 Конвенції, процесуальні гарантії, що захищаються цією статтею, в першу чергу призначені для захисту самого обвинуваченого.

У цій справі встановлено, що перед допитом у поліції усі обвинувачені були поінформовані про своє право на правову допомогу, але вирішили давати показання без присутності адвоката. Крім того, відсутні дані, що обвинувачені не мали можливості проконсультуватися з адвокатом.

Суд наголосив, що сама лише можливість того, що після поінформування співобвинувачених про своє право мати захисника, вони могли б звернутися за правовою допомогою і згодом утриматися від дачі показань, не є достатньою для встановлення зв'язку між відсутністю інформації та досудовими показаннями.

Отже, незалежно від того, чи може така процесуальна помилка щодо третьої особи поставити під сумнів справедливість провадження, Заявник не зміг обґрунтувати, яким чином неінформування його співобвинувачених про їхнє право на захисника за призначенням суду вплинуло на його засудження.

Відповідно, порушення п.1 ст.6 Конвенції не було.

ZakonOnline