Судово-психіатрична експертиза 5-ти річної давності не може бути підставою для застосування примусових заходів

Дата: 03.04.2023 12:17

Рішення ВС у справі № 295/3716/18 від 09.03.2023 https://cutt.ly/u441Q8t

В аналізованій справі суд апеляційної інстанції застосував до заявника примусові заходи медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги, оскільки відповідно до висновку судово-психіатричної експертизи він є неосудною особою.

ВС розглядаючи справу зауважив, що встановлення неосудності (обмеженої осудності) особи здійснюється судом на підставі висновків психіатричної експертизи.

У той самий час положеннями ч.4 ст.513 КПК України передбачено, що якщо буде встановлено, що суспільно небезпечне діяння особа вчинила у стані неосудності, а на момент судового розгляду видужала або внаслідок змін у стані її здоров'я відпала потреба в застосуванні примусових заходів медичного характеру, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження щодо застосування примусових заходів медичного характеру.

Також ст.95 КК України передбачено, що огляд зазначених осіб для вирішення питання про наявність підстав для припинення або зміни застосування таких заходів здійснюється комісією лікарів-психіатрів не рідше одного разу на 6 місяців.

Таким чином, апеляційний суд не врахував, що судово-психіатрична експертиза зроблена за 5 років до постановлення ухвали суду, не дає змоги зробити обґрунтований висновок про необхідність застосування відносно заявника примусових заходів медичного характеру та визначити їх вид з урахуванням його дійсного стану здоров'я на момент розгляду кримінального провадження.

ZakonOnline