Про пенсії, тарифи, соціальни виплати та надбавки у грудні 2024 року в Україні.
Пенсії
Розпочинаючи з грудня 2024 року виплати збільшаться у пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10 340,35 грн.
Вікова надбавка виплачується у таких розмірах:
- особам, яким виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 грн;
- особам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — у розмірі до 456 грн;
- особам, яким виповнилося 80 років і більше, — у розмірі до 570 грн.
Допомога пенсіонерам від ВПП ООН
Також у грудні розмір пенсії збільшиться у тих пенсіонерів, хто має право на виплати від ВПП ООН.
Програму додаткової грошової допомоги від Всесвітньої продовольчої програми ООН (ВПП ООН) для пенсіонерів, які проживають на територіях активних або можливих бойових дій було продовжено до грудня 2024 року включно.
Згодом до переліку отримувачів цієї допомоги додали осіб без права на пенсію, дорослих та дітей з інвалідністю.
Розмір виплати від ВПП ООН — це сума, що дорівнює різниці між 3250 грн та сумою пенсії, яку пенсіонер, який відповідає усім вимогам, отримує зараз.
Додаткова грошова допомога надається пенсіонерам, які:
- отримують пенсію меншу за 3250 грн;
- проживають на територіях активних або можливих бойових дій (їх перелік визначено наказом № 309);
- не отримували після 1 березня 2023 року додаткових грошових виплат від міжнародних організацій та/або допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Спеціально звертатись за призначенням додаткової виплати не потрібно. ВПП ООН спрямовує кошти пенсіонерам на підставі інформації, вже наявної у базах даних Пенсійного фонду. А виплата проводиться або на банківську картку, або через відділення Укрпошти (для пенсіонерів, які отримують пенсію через АТ Укрпошта).
У грудні 2024 року пенсіонери зможуть отримати 1000 грн у межах програми єПідтримка («Тисяча Зеленського»). Допомога від держави є одноразовою та буде доступна для українців, які перебувають в Україні. Діятиме програма упродовж грудня 2024 — лютого 2025 року.
Гроші нараховуватимуть на картку Національного кешбеку, яку можна оформити через застосунок Дія або через банк, який є партнером програми.
Пенсіонери та люди з інвалідністю 1 та 2 групи, які отримують виплати через Укрпошту — зможуть отримати допомогу через Укрпошту. Перелік тих, хто може отримати допомогу через Укрпошту формує Міністерство соціальної політики. Ті, хто увійдуть у перелік на отримання коштів через Укрпошту, не можуть подати заявку через Дію.
Витратити кошти вони зможуть також через Укрпошту — на оплату комунальних послуг чи придбання товарів українського виробництва.
Отримані гроші можна витратити до кінця 2025 року. Зняти готівку з картки Національний кешбек не можна.
Виплати для ВПО з 1 грудня
У серпні 2024 року термін виплати допомоги на проживання для значної частини ВПО вразливих категорій закінчився. Ці внутрішньо переміщені особи отримували виплату щонайменше з липня 2023 року, а більшість з них — півтора чи два роки.
Для продовження підтримки ВПО, які перебувають у найбільш складних життєвих обставинах, Уряд продовжив ці виплати ще на 6 місяців — тобто до лютого 2025 року.
У грудні виплати автоматично без додатково звернення отримуватимуть найбільш вразливим категоріям переселенців, які не мають змоги працювати:
- пенсіонери, у яких розмір пенсії не перевищує 9444 грн;
- люди з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти;
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування віком до 23 років, а також батьки-вихователі і прийомні батьки.
Допомога для громадян, які проживають в Україні і мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить:
- для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 грн;
- для інших осіб — 2000 грн.
Отримувати гроші можна 15-го та 28-го числа кожного місяця.
- родин з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій, або ж в умовно безпечних регіонах, але діти там не мають змогу вчитися офлайн;
- родин, де один з членів сім'ї доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною;
- малолітніх дітей до 14 років, які прибули без супроводу батьків (за заявою особи, яка перебуває у родинних відносинах);
- вагітних жінок, починаючи з 30 тижня вагітності.
Такі категорії ВПО можуть у грудні подати спеціальну заяву на призначення або продовження виплат.
Також за заявою допомога може бути продовжена тим переселенцям, які досягли 60 річного віку та не мають права на пенсійну виплату, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім'ї не перевищує 9444 грн (дата переміщення не має значення).
- пенсіонери;
- особи з інвалідністю III групи;
- особи, які виховують дитину до 6 років або дитину з інвалідністю;
- одинокі матері або батьки, які самостійно виховують дитину до 14 років;
- особи, які мають на утриманні двох дітей;
- усиновлювачі, опікуни та піклувальники дитини;
- хворі на тяжкі форми деяких хронічних захворювань за переліком, затвердженим МОЗ;
- мають на утриманні дитину, яка хворіє на тяжкі ураження нервової системи, вроджені вади розвитку, орфанне захворювання або інші тяжкі хвороби.
Розмір компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна розраховується Комісією за встановленою законодавством формулою, окремо виведеною для будинків і окремо для квартир.
Компенсація надається лише в межах граничних квадратних метрів знищеного житла:
- не більше 150 кв. метрів — для квартир;
- не більше 200 кв. метрів — для будинку садибного типу, садового або дачного будинку.
Середня сума компенсації за знищене житло (розмір одного сертифікату) складає 2,121 млн грн.
Нова одноразова виплата на дітей
Протягом грудня 2024 року родини, які є малозабезпеченими сім'ями з дітьми, або сім'ями-ВПО з дітьми, які отримують виплати на проживання, отримають на кожну дитину до 18 років по 6500 грн одноразової грошової допомоги.
Додатково звертатися за призначенням виплати не потрібно. Завдяки цифровим обмінам та інформації, наявній в державних реєстрах, виплату буде призначено автоматично, а кошти надійдуть на картковий рахунок отримувача допомоги.
Грошова допомога у грудні 2024 року
В опалювальному сезоні 2024−2025 українці матимуть можливість отримати додаткову державну допомогу на придбання твердого палива.
Розмір додаткової підтримки визначається для кожного домогосподарства індивідуально, виходячи із підвищеного показника вартості твердого палива. Орієнтовно виплати буде забезпечено до кінця грудня 2024 року.
Одноразову грошову допомогу від ЮНІСЕФ можуть отримати евакуйовані родини із дітьми, які належать до вразливих категорій. Розмір допомоги складає 10 800 грн на кожного члена сім'ї (максимум 5 осіб, включно з дорослими до 2 людей).
Щодо виплат і реєстрації слід звертатися до найближчого органу соціального захисту населення у громаді, до якої переїхала родина з дітьми, із заявою щодо виплати відповідної допомоги.
Також у грудні ВПО можуть отримати виплати на оренду житла. Грошову допомогу надають БФ Карітас та БФ Право на захист за підтримки Гуманітарного фонду для України (UHF).
Субсидії на опалювальний період 2024−2025
У грудні українці отримуватимуть житлові субсидії на опалювальний сезон 2024−2025 років. Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг та витрати на управління багатоквартирним будинком призначається з моменту звернення за її призначенням до закінчення опалювального сезону.
В опалювальному періоді 2024−2025 розрахунок субсидії буде проведено автоматично для всіх, кому було призначено субсидію на неопалювальний період 2024 року або чия субсидія склала 0,00 грн.
Таким чином, громадянам, які вже отримують субсидію або кому було призначено нульову субсидію у літній період, не потрібно звертатися додатково за виплатою.
У грудні для призначення житлової субсидії на опалювальний сезон 2024−2025 звернутися необхідно у наступних випадках:
- якщо документи на призначення субсидії подаються вперше;
- якщо у призначенні житлової субсидії на неопалювальний період було відмовлено (борг, відсутні доходи тощо);
- якщо влітку була подана заява на припинення субсидії та громадяни користувалися пільгою на оплату житлово-комунальних послуг, а на опалювальний період бажають отримувати житлову субсидію;
- якщо відбулися зміни у складі зареєстрованих осіб, зміни соціального стану тощо.
У разі звернення громадянина за її призначенням у період по 30 листопада 2024 року житлову субсидію буде призначено з жовтня 2024 року. Якщо заява надійде пізніше (наприклад, у грудні), субсидія буде призначена з того місяця, в якому людина за нею звернулася.
При розрахунку житлової субсидії з початку опалювального сезону 2024−2025 враховуються доходи домогосподарства за І та ІІ квартали 2024 року. Доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року.
Для вирішення проблем з відключеннями електроенергії, тепла чи водопостачання, а також щоб підтримати українців з невеликими доходами, у законодавстві сталися певні зміни у призначенні субсидії. Зокрема:
- на період дії воєнного стану, якщо родина споживала значно менше електроенергії через її відключення, субсидія чи пільга на ЖКП виплачуватиметься у раніше встановленому розмірі, тобто не зменшуватиметься;
- граничний розмір покупки, який обмежує призначення субсидії збільшено з 50 до 100 000 грн;
- при цьому, якщо людина чи родина придбала генеруючу установку, яка вироблятиме електроенергію та допомагатиме підтримувати нормальне життя в умовах війни, — її придбання вартістю до 150 000 грн або разовий платіж в розмірі до 150 000 грн за кредитом на придбання такої установки не буде враховуватись при призначенні субсидії.
Тарифи у грудні
В Україні та зокрема у Києві тариф на постачання тепла для населення залишиться на рівні минулорічних показників через дію мораторію на підвищення тарифів. Тобто мораторій на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та опалення, запроваджений через воєнний стан, діятиме і у цьому опалювальному сезоні.
Згідно з даними Київтеплоенерго, у грудні мешканці столиці платитимуть за опалення 1654,41 грн/Гкал.
З 1 червня 2024 року тариф на електроенергію для населення підвищився з 2,64 грн/кВт-год до 4,32 грн/кВт-год. Новий тариф діятиме до кінця квітня 2025 року. Таким чином, з 1 грудня ми й надалі платитимемо за світло 4,32 грн/кВт-год.
У грудні 2024 року і по 30 квітня 2025 року (протягом опалювального сезону) споживачі, які використовують електроопалювальні установки, платитимуть за пільговим тарифом за електроенергію у розмірі 2,64 грн/кВт при споживанні до 2000 кВт/год електроенергії в місяць.
У грудні ціна газу для побутових споживачів, які користуються послугами Нафтогазу, залишатиметься на рівні 7,96 грн за кубометр. Ціни на газ у решти постачальників будуть в межах від 7,7 грн за кубометр до 9,90 грн.
Податки
Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений ВР закон про рекордне підвищення податків, який за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, набуде чинності з 1 грудня.
Законом, зокрема, передбачено підвищення військового збору з усіх доходів громадян із 1,5% до 5%.
Крім того, передбачено встановлення ставки податку на прибуток для небанківських фінансових установ (крім страховиків) на рівні 25%.
Встановлена сплата щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі пальним.
Законом передбачено встановлення ставки податку на прибуток для банків за 2024 рік у розмірі 50%.
Для сільськогосподарських виробників збільшують мінімальне податкове зобов’язання. Мінімальна сума до сплати не може бути меншою за 700 гривень з гектара землі. Для земельних ділянок, де частка площі ріллі складає не менше 50%, – 1400 гривень з гектара.