У НАБУ зібрали топ-5 неправомірних вигод, пропонованих у 2023 році.
Зокрема, найбільшим хабарем стала пропозиція у вигляді 5200 кв. м нерухомості посадовцю у сфері відновлення.
5 місце - Депутат Тернопільської райради підозрюється у вимаганні 300 тис. дол. США
8 листопада 2023 року НАБУ і САП спільно з СБУ повідомили депутату Тернопільської районної ради, який за сумісництвом є заступником керівника однієї з ОТГ Тернопільської області, та адвокату про підозру у вимаганні неправомірної вигоди у сумі 300 тис. дол. США. Крім того, про підозру у підбуренні до надання неправомірної вигоди повідомили керівнику аграрного підприємства.
За даними слідства, у власника одного з аграрних підприємств Тернопільської області під час оформлення документів для продажу цього підприємства та належних йому земельних ділянок виник судовий спір з місцевою ОТГ щодо права власності на землю. У зв’язку з цим аграрій підбурив потенційного покупця до надання неправомірної вигоди у сумі 20 тис. дол. США судді Господарського суду Тернопільської області за прийняття рішення на його користь, а також 300 тис. дол. США заступнику керівника ОТГ та адвокату за неперешкоджання в оформленні права власності та відмову від оскарження рішення суду.
Після цього заступник керівника ОТГ та його спільник почали вимагати за свої «послуги» від покупця підприємства 300 тис. дол. США неправомірної вигоди.
Кваліфікація дій підозрюваних:
- депутат Тернопільської районної ради — ч. 4 ст. 368 КК України;
- адвокат — ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 368 КК України;
- керівник аграрного підприємства — ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 27 ч. 3 ст. 369 КК України.
4 місце - Двох адвокатів викрили на спробі підкупу посадовців ОГП і ДФС
Детективи НАБУ за процесуального керівництва прокурорів САП повідомили адвокатам про підозру у підбурюванні особи надати неправомірну вигоду, а також у пособництві у її одержанні посадовцями Офісу Генерального прокурора та Державної фіскальної служби України.
Їхні дії кваліфіковані за ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 369, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу України.
Слідство встановило, що підозрювані запропонували бізнесмену за «винагороду» «вирішити» його проблеми, пов’язані з кримінальним переслідуванням, що здійснювали слідчі під процесуальним керівництвом прокурорів ОГП. За це вони пропонували домогтися закриття кримінального провадження та повернути підприємцю вилучене під час обшуків майно, комп’ютерну техніку й автомобілі Mercedes-Benz S400 CDI, Porshe Macan GTS, Bentley Continental GT, Land Rover Range Rover. Вартість «послуг» складалась з двох частин: 300 тис. дол. США посадовцям ОГП і ДФС, і 20 тис. дол. США — адвокатам за їх «допомогу».
3 місце - у вимаганні 40 млн. грн. підозрюють заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури
Посадовець вимагав кошти за сприяння укладенню договорів на закупівлю пересувних котелень для населення за завищеними цінами.
2 місце - НАБУ і САП викрили схему підкупу керівництва Верховного Суду
Неправомірна вигода розміром близько 2,7 млн доларів США для Голови Верховного Суду та адвоката може бути частиною більш широкої схеми корупційного тиску на суди. Про це заявили на спільному брифінгу керівник САП Олександр Клименко та директор НАБУ Семен Кривонос.
Виявити схему вдалося завдяки проникненню детективу НАБУ під прикриттям всередину злочинного угруповання. А епізод із «винагородою» для Голови Верховного Суду пов’язаний з ухваленням судом рішення в інтересах власника групи «Фінанси і кредит».
За словами Семена Кривоноса, ця справа наочно, а не декларативно демонструє головні пріоритети нового менеджменту як НАБУ, так і САП. Адже ці правоохоронні органи вперше викрили корупцію такого рівня державних діячів.
Зараз тривають слідчі дії, метою яких є виявлення як всіх фігурантів конкретного епізоду, так і діяльності злочинного угруповання в цілому. На думку Олександра Клименка, ця злочинна схема могла впливати і на інші суди України, тому її важливо було зупинити тут і зараз.
Попередня правова кваліфікація – ч. 4 ст. 368, ч. 4 ст. 369 КК України. Вирішується питання про повідомлення про підозру.
1 місце - Корупція у сфері відновлення: підозрюються чинні нардепи, бізнесмен, керівники компаній
НАБУ і САП спільно з Віцепрем'єр-міністром з відновлення України – Міністром розвитку громад, територій та інфраструктури України, а також головою Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України реалізували масштабну операцію з викриття чинних народних депутатів України, посадовців та представників бізнесу на наданні неправомірної вигоди. За сприяння в отриманні підрядів, землі та коштів під відбудову топпосадовцям пропонували гроші, нерухомість та криптовалюту. Наразі задокументовано три епізоди злочинної діяльності.
Епізод 1
Як встановило слідство, у серпні 2023 року народний депутат України, за сумісництвом власник великого будівельного та аграрного бізнесів, звернувся до топпосадовця Міністерства відновлення з проханням надати його компанії підряди з відбудови інфраструктурних об’єктів на 1 мільярд гривень. За це пообіцяв «винагороду» у розмірі 3-5% від вартості кожного підряду. Для узгодження подальших домовленостей нардеп також залучив директора компанії.
Після надходження 50 млн грн за підряд з відновлення зруйнованого мосту в одному з регіонів України народний обранець через довірену особу надав топпосадовцю Державного агентства відновлення обіцяний відсоток у сумі 150 тис. дол. США. Передача неправомірної вигоди відбулась на паркінгу одного зі столичних супермаркетів, а гроші знаходились у китайській шкатулці.
Епізод 2
За даними детективів, у серпні 2023 року фактичний власник товариства за сприяння керівниці одного з держпідприємств запропонував очільнику Міністерства відновлення неправомірну вигоду у вигляді нерухомості у зведених ним новобудовах загальною площею понад 5200 кв. м орієнтовною вартістю понад 170 млн. За це топпосадовець мав залишити в силі укладені з товариством угоди щодо будівництва житлового комплексу на земельній ділянці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та сприяти їх реалізації. Аби приховати вчинення злочину, нерухомість мали оформити на довірену особу топпосадовця.
На момент викриття злочину детективи та прокурори задокументували оформлення на довірену особу 15 квартир у Києві.
Епізод 3
Слідством встановлено, що у серпні 2023 року народний депутат України, член комітету з питань антикорупційної політики, звернувся до топпосадовця Державного агентства відновлення з проханням сприяти виділенню коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії рф на ремонт підконтрольного йому об’єкта інфраструктури. За це пообіцяв надати неправомірну вигоду у криптовалюті Bitcoin в еквіваленті 50 тисяч доларів США.
Після виділення коштів з фонду, на криптогаманець топпосадовця надійшов перший транш неправомірної вигоди в еквіваленті 10 тисяч доларів США.
Це перша в історії антикорупційних органів неправомірна вигода, яку вдалося задокументувати у криптовалюті.
Всього у трьох епізодах підозрюються:
- 2 чинні народні депутати України;
- керівниця держпідприємства;
- власник приватного товариства;
- директор компанії.
Дії осіб кваліфіковано за ч. 4 ст. 369 Кримінального Кодексу України.