У 59 років ви також вважаєтеся "ухилянтом": судова практика

Дата: 26.03.2025 10:02

Суд на Тернопільщині засудив 59-річного чоловіка до двох років іспитового терміну за ухилення від мобілізації.

"Адвокат права" розповідає про подібну судову практику та нагадує деякі законодавчі положення щодо віку мобілізації.

Так, за даними суду 23 лютого 2024 року, будучи придатним за станом здоров’я для проходження військової служби та не маючи правових підстав на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, без поважних на те причин, відмовився від отримання бойової повістки та не з’явився 24 лютого 2024 року у ТЦК та СП у визначену у повістці дату та час, чим здійснив кримінальне правопорушення.

Обвинувачений впродовж періоду часу з 24 лютого 2024 року не повідомив відповідний ТЦК та СП про причини неявки, вільний час проводить на власний розсуд до часу судового розгляду.

На судовому засіданні чоловік вину свою визнав повністю та пояснив, що в дійсності все було так як зазначено в обвинувальному акті. Він не з’явився у ТЦК та СП, оскільки є особою передпенсійного віку, після перенесеної операції в кінці 2022 року він не зміг би виконувати свої обов’язки як військовослужбовця. Як би був молодшим за віком, то не вагаючись пішов би на службу по призову під час мобілізації. Чоловіки його дочок на даний час мобілізовані та проходять військову службу.

Як покарали чоловіка ви вже знаєте зі вступної частини до цього допису. Тож давайте пригадаємо деякі законодавчі моменти щодо віку призову на військову службу під час мобілізації.

ЗАГАЛЬНІЙ МОБІЛІЗАЦІЇ В УКРАЇНІ ПІД ЧАС ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ ПІДЛЯГАЮТЬ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНІ ЧОЛОВІКИ З 18 ДО 60 РОКІВ!

Однак, тут варто враховувати, що з 18 до 25 років чоловіки можуть бути мобілізовані, але лише добровільно (враховуйте, що з цього правила є виключення!), а з 25 до 60 років – примусово.

Нагадуємо, що хоч 5, хоч 18, хоч 60 років, але виповнюються вони вам не у безпосередню дату дня вашого народження, а на наступний день! Чому так?

Статтею 34 ЦК України передбачено, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття). Повнолітньою вважається людина на наступний день після настання 18-річчя, тобто на наступний день після дня народження.

Важливо знати! До війська можуть залучити й громадян старше 60 років!

Що це за випадки?

  1. Представників вищого офіцерського складу (генерал, бригадний генерал, генерал-майор, генерал-лейтенант), які мають понад 60 років, може торкнутися мобілізація. Річ у тім, що для таких осіб граничний вік для проходження військової служби під час воєнного стану становить 65 років.
  2. Також військовослужбовці, які мають високий рівень професійної підготовки, багато досвіду і визнані ВЛК придатними, на їх прохання можуть бути залишені на військовій службі після досягнення граничного віку перебування на військовій службі на термін до 5 років, тобто також до 65-річчя.