В Офісі Президента оприлюднили пакет рекомендацій щодо безпекових гарантій для України

Дата: 13.09.2022 18:38

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч зі співголовами Міжнародної робочої групи з питань безпекових гарантій для України Андрієм Єрмаком і Андерсом Фогом Расмуссеном, які презентували напрацьовані рекомендації щодо майбутніх гарантій безпеки для України, які мають стати основою документа «Київський безпековий договір» (Kyiv Security Compact).

Якщо коротко, основні тези документу наступні:

  • Заборона знімати санкції з росії, доки країна не відшкодує шкоду.
  • З'являться угоди з безпеки в Чорному морі з Туреччиною, Румунією та Болгарією.
  • Почнуться регулярні навчання в Україні із залученням іноземних інструкторів.
  • Україні постачатимуть сучасні системи ППО та ПРО.
  • Ми продовжимо курс на вступ до НАТО та ЄС.
  • Гарантами для України стануть, ймовірно, США, Британія, Канада, Польща, Австралія, Туреччина та країни ЄС.

«Я детально ознайомився з цим документом. Вважаю, що він підготовлений на високому рівні. Це перший, але дуже важливий крок. Ці рекомендації мають стати основою майбутнього безпекового договору», – зазначив Зеленський.

На думку Президента, вкрай важливо, щоб майбутній договір підписали лідери найпотужніших держав, які продемонстрували потужну підтримку України після початку повномасштабної війни з Росією.

1

Андрій Єрмак в свою чергу зазначив, що в основі представлених пропозицій – ідея створення коаліції гарантів безпеки України, яка має спиратися на систему угод, об’єднаних у межах спільного документа про стратегічне партнерство. 

Керівник Офісу Глави держави зауважив, що, крім основного, єдиного для всіх договору, між Україною та окремими державами-гарантами можуть бути укладені двосторонні договори, які мають врегулювати детальні аспекти відносин між країнами в питаннях безпекової підтримки.

2

Зі свого боку Андерс Фог Расмуссен наголосив, що Київський безпековий договір суттєво відрізнятиметься від Будапештського меморандуму 1994 року.

«Йдеться не про зобов’язання утримуватися від якихось дій, а навпаки – надавати все те, що потрібно Україні для забезпечення свого захисту», – пояснив колишній Генсек НАТО.