Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект №12301, яким пропонується викласти у новій редакції Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Що нового чекати внутрішньо переміщеним особам розповідає "Адвокат права".
Як зазначається, станом на 22 жовтня 2024 року в Україні офіційно було зареєстровано 4646735 внутрішньо переміщених осіб, серед них 59,9% складають жінки (2782325 осіб), 40,1% – чоловіки (1864410 осіб).
Нова редакція Закону передбачатиме наступні зміни:
- Оновлюється визначення поняття «внутрішньо переміщена особа».
- Передбачається, що взяття на облік ВПО та зняття з обліку ВПО є адміністративними актами у розумінні Закону України «Про адміністративну процедуру».
- Визначаються чіткі підстави для відмови у взятті на облік внутрішньо переміщеної особи.
- Запроваджується нова База даних про внутрішньо переміщених осіб, яка створюється з метою обліку внутрішньо переміщених осіб та верифікації їх потреб і є складовою частиною Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
- Закріплюється право кожної внутрішньо переміщеної особи мати доступ до інформації щодо обліку її як ВПО.
- Факт внутрішнього переміщення та адреса проживання ВПО підтверджуватиметься Витягом з Бази даних про внутрішньо переміщених осіб, який формуватиметься у паперовій або електронній формі.
- Встановлюються виключні підстави для зняття з обліку ВПО.
- Зазначається, що з метою реалізації своїх прав і свобод ВПО вважається такою, що постійно проживає в населеному пункті, за адресою проживання в якому її взято на облік як ВПО та визначається жителем громади.
- Вдосконалюється законодавче регулювання питання щодо забезпечення реалізації права ВПО на житло в окремій статті, в якій зокрема передбачаються особливості формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.
- Пропонується закріпити норми щодо функціонування інформаційно-аналітичної системи об’єктів нерухомого майна для забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом.
- Оновлюються норми щодо забезпечення права ВПО на соціальний захист та соціальну підтримку з уточненням, що держава вживає додаткових заходів забезпечення соціальної підтримки ВПО з дотриманням принципів адресності, стимулювання економічної самостійності її отримувачів, виходячи з наявного фінансового ресурсу Державного бюджету України.
- Встановлюється норма, згідно з якою вимога підтвердження неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення РФ до внутрішньо переміщених осіб не застосовується.
- На законодавчому рівні закріплюється можливість створення Рад з питань внутрішньо переміщених осіб, які є консультативно-дорадчими органами при обласних, районних державних (військових) адміністраціях.
- Ради з питань внутрішньо переміщених осіб можуть також створюватися органами місцевого самоврядування.
- Додатково визначаються права ВПО у сферах освіти, охорони здоров’я, а також право на звільнення від негативних наслідків невиконання грошових зобов’язань за кредитними договорами та договорами позики.
- Регламентуються повноваження органів державної влади та місцевого самоврядування з питань забезпечення прав і свобод ВПО тощо.