В Україні зростає податок на нерухомість: кому, скільки і як платити?

Дата: 10.04.2024 19:29

Цього року для українців зростає податок на нерухомість. Він прив'язаний до мінімальної зарплати за минулий рік. Сплатити цей податок мають власники квартир площею понад 60 квадратних метрів та будинків, які мають понад 120 квадратів. Це дані з Податкового кодексу України. Скільки треба заплатити, розраховує місцева влада. Але є обмеження. Зараз максимальна ставка цього податку 100 гривень 50 копійок за кожен додатковий квадратний метр. 

Як дізнатися, скільки, кому та яким чином платити розповів начальник управління оподаткування фізичних осіб головного управління Державної податкової служби у Львівській області Володимир Коваль, пише Голос Today.

Фізичні особи, які мають у власності житлову чи нежитлову нерухомість, отримують податкові повідомлення рішення. До 1 липня поточного року податкова служба має їх сформувати та надіслати тим, хто має цей податок сплачувати. Львівщина цього року цей процес запустила швидше - з 20 лютого. Тож львів’яни вже почали їх отримувати. 

Якщо особа користується електронним кабінетом платника податків, то ці квитанції вже там є. Люди можуть вже їх сплачувати. 

Ті, хто не мають електронного кабінету отримують квитанції через Укрпошту. Особа, яка отримала це рішення, протягом 60 днів має заплатити податок на нерухоме майно. 

Увага! Найбільша проблема, яка трапляється з року в рік, - неточність податкової адреси. Податкова адреса – це та адреса, яку особа вказує, коли звертається до органів податкової служби за ідентифікаційним кодом. І буває так, що особа ідентифікаційний код отримала, декілька разів місце проживання змінювала, в паспорті робила відмітки, а податкову службу не повідомляла. Тож квитанції приходять на стару адресу.

Тож радимо всім, хто має у власності нерухоме майно площею: квартири 60 метрів, будинки 120 квадратних метрів, і не отримали податкових рішень в попередніх роках, звернутися до податкової служби і звірити свої облікові дані. 

Для цього зовсім не обов`язково йти до податкової, де ви отримували ідентифікаційний код, чи в тому місті, де прописані. Це можна зробити у найближчому відділенні податкової служби, або через електронний кабінет платника податків. 

Якщо особа отримала квитанцію, і протягом 60 днів не заплатила, тоді будуть штрафні санкції. Це також чекає тих, хто не звірився з податковою адресою. Борг починають рахувати на 90-й день з моменту, коли податкова виписала квитанцію. І тоді, якщо борг не заплатити протягом 30 днів, то нараховується 10% штрафної санкції, якщо більше 30 днів - 20%. Наприклад, сума податкового платежу основного зобов'язання - 10 тисяч грн. Якщо не сплачено протягом 60 днів від моменту отримання квитанції, то на 30-й день до цієї суми додається 10% штрафу, якщо проходить більше 30 днів, то штраф - 20% до суми основного зобов'язання. 

Що робити людям, які втратили житло під час війни?  На тих територіях, де велися чи ведуться бойові дії податок на нерухоме майно не нараховується. Також не нараховується податок на нерухоме майно на ті об'єкти, які втрачені у зв'язку з бойовими діями.