Верховна Рада України ухвалила закон про медіа – один із важливих законів, необхідних для вступу до ЄС.
"Ухвалення закону про медіа - це не лише вимога Євросоюзу для початку переговорів щодо вступу України в ЄС, це, фактично, найбільша українська медійна реформа з 90-х років, коли ухвалювалося медійне законодавство" - заявив Голова парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв.
Документ визначає правові засади діяльності в Україні суб’єктів у сфері медіа, а також засади державного управління, регулювання та нагляду у цій сфері.
Очікується, що він створить необхідні сучасні європейські умови для розвитку сфери медіа, реалізації права на свободу вираження поглядів, права на отримання різнобічної, достовірної та оперативної інформації, на забезпечення плюралізму думок і вільного поширення інформації, на захист національних інтересів України та прав користувачів медіасервісів, регулювання діяльності в сфері медіа відповідно до принципів прозорості, справедливості та неупередженості, стимулювання конкурентного середовища, рівноправності та незалежності медіа.
Зокрема, із головного у законі, наступне:
- Документ регулюватиме онлайн-медіа, які за чинним законодавством не мали окремого статусу. Тепер онлайн-медіа вважаються ЗМІ, які регулярно розповсюджують інформацію за допомогою інтернету на власному сайті. Однак це не стосується медіа, які віднесені до аудіовізуальних медіа.
- Національна рада з питань теле- та радіомовлення отримує більше повноважень. Зокрема, регулюватиме діяльність онлайн-медіа і матиме повноваження накладати покарання. Половину членів регулятора призначає президент, іншу половину – Верховна Рада.
- Важливі зміни, пов’язані із цензурою. Наприклад, забороняється поширювати російську пропаганду, інформацію, яка принижує чи відкидає українську мову, інформацію, яка заперечує чи виправдовує злочинний характер комуністичного тоталітарного режиму 1917 – 1991 років в Україні, пропаганду наркотичних та психотропних речовин.
- Визначено статус каналу “Рада”. Він стає державним і має забезпечувати трансляцію засідань Парламенту. Але під час військового стану та обмежень прямих трансляцій канал викладатиме записи в день проведення пленарного засідання.