Відмова у перегляді вироку, незважаючи на констатацію ЄСПЛ порушення Конвенції

Дата: 21.09.2023 10:23

ЄСПЛ в остаточному рішенні від 20.07.2023 у справі «Скрипка та інші проти України» констатував порушення пунктів 4, 5 ст. 5 Конвенції та присудив справедливу сатисфакцію - 500 євро

Засуджений звернувся до ВПВС з питанням перегляду на підставі п. 2 ч. 3 ст. 459 КПК обвинувального вироку, стверджуючи, що для відновлення його порушених конвенційних прав має бути призначений повторний розгляд справи в суді першої інстанції.

ВПВС в ухвалі від 08.09.2023 у справі № 205/440/15-к https://reyestr.court.gov.ua/Review/113430106 , відмовляючи у перегляді вироку, зазначила, що ЄСПЛ установив порушення конвенційних зобовʼязань у зв`язку з недоліками у провадженні щодо перегляду законності тримання під вартою, а саме відсутністю розгляду відповідних аргументів заявника під час цього перегляду та ненаведенням обґрунтування судом, який переглядав рішення, а також відсутністю або наданням неналежного відшкодування за вказане порушення.

При цьому у рішенні ЄСПРЛ не міститься висновку про те, що в основі констатованих порушень Конвенції були такі недоліки, які би ставили під сумнів результат кримінального провадження у справі засудженого.

Отже, відносно заявника були допущені такі порушення Конвенції, за яких попереднє правове становище неможливо відновити в тому вигляді, що існував до їх вчинення.

Звертаючись до ВПВС, засуджений висунув вимоги, котрі перебувають поза зв`язком із позицією міжнародної судової установи в рішенні на його користь.

Адвокат Михайло Гуцал