Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації: що потрібно знати про законопроект № 9342

Дата: 05.07.2023 08:48

Актуальні питання щодо законопроекту № 9342 роз'яснює "Адвокат права".

Перш ніж почати розбір питань варто ознайомитись з загальною базою, яку ви маєте знати.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації – це одне явище, а звільнення з військової служби – інше, і регулюються ці явища різними нормативно-правовими актами:

А тепер до питань!

Чи скасована підстава для звільнення із військової служби через наявність дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи?

Ні! Прийнятий законопроект стосується саме надання відстрочки, а не звільнення зі служби! Тому звільнитися можна!

Чи будуть скасовані відстрочки від мобілізації, які надані до прийняття цього законопроекту?

Ні, бо це суперечить Конституції України!

Стаття 58. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як бути із заявами про надання відстрочки, які ще не розглянуті, але надані у ТЦК та СП до прийняття цього законопроекту?

Такі заяви мають розглянути за старим законом, оскільки нормативно-правові акти поширюють свою дію виключно на ті правовідносини, які виникли після набуття ними чинності. Це випливає з практики Конституційного Суду України!

Чи можна виїхати за кордон, як супроводжуюча особа у такому випадку?

Так, можна! Жодних змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України цим актом не внесено, тим паче це процедурно неможливо!

Але у будь-яку хвилину Кабінет Міністрів України може внести зміни до Постанови № 57 (тобто цих Правил) і ситуація зміниться.

Що ж робити, якщо вас вводять в оману з питань відстрочки/звільнення, а також відмовляють у будь-якому з окреслених питань вище?

Оскаржувати! Бо такі дії ТЦК та СП, прикордонників або ж командування в/ч є незаконними!