Українці, які перебувають за кордоном і мають юридичні питання можуть звернутися до системи безоплатної правничої допомоги (БПД) - консультації доступні дистанційно: телефоном, у месенджерах або через онлайн-сервіси.
Так, серед найпоширеніших питань з якими звертаються українці: оформлення чи обмін паспорта, питання військового обліку та повісток, стягнення аліментів, реєстрація народження дитини, спадщина, використання довіреностей тощо.
Заступник Міністра юстиції України Людмила Сугак у колонці на "УП" розповіла, як отримати таку допомогу.
Збережіть собі та поділіться з тими, кому це може бути потрібно.
В Україні діє система надання безоплатної правничої допомоги (БПД). Це гарантована державою можливість отримати юридичну підтримку безкоштовно. Вона включає як первинну допомогу – надання правової інформації, консультації, допомогу у складанні звернень, так і вторинну – захист, представництво інтересів у суді, складання процесуальних документів тощо. Система охоплює понад 400 бюро правничої допомоги по всій країні, а також надає послуги онлайн і за номером 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні).
Українці за кордоном можуть скористатися такою підтримкою дистанційно. Хоча особисте відвідування бюро за межами України неможливе, механізм отримання допомоги онлайн добре організований, простий і ефективний.
Яким чином можна отримати безоплатну правничу допомогу за кордоном?
Якщо ви потребуєте правничої консультації, звернутися по допомогу можна дистанційно у зручному для вас форматі – усно або письмово. Щоб поспілкуватися з юристом телефоном, варто сконтактувати за номером +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку) або зателефонувати за допомогою мобільного застосунку Telegram: https://t.me/+380677213103. Юристи працюють на лінії з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 18:00 за київським часом.
Якщо людині зручніше отримати послугу письмово – питання можна поставити у приватному повідомленні у Telegram. Цей формат спілкування дозволяє за потреби надіслати фото документів клієнта, щоб юрист зміг їх проаналізувати і надати необхідне роз’яснення, або якщо тема консультації складна і містить багато деталей. Щоб отримати правову консультацію письмово, напишіть у Telegram-бот: https://t.me/LegalAidUkraineBot (юристи відповідають у робочі дні).
У деяких випадках консультація юриста – це лише початок, і розв’язання проблеми потребує допомоги зі зверненням до суду, тобто вторинної правничої допомоги. Система надання БПД ще у 2023 році розробила та впровадила механізм подання звернення на вторинну правничу допомогу онлайн з використанням електронного цифрового підпису. Як оформити та надіслати таке звернення читайте у покроковій інструкції за посиланням.
Крім того, можна самостійно проаналізувати потрібну правову інформацію, а готові правові консультації можна переглянути на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid.
Всі сервіси системи надання БПД, а також детальні інструкції розміщені на ресурсі: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/.