Якщо відкрив ФОП, а податки не сплачував: яка відповідальність?

Дата: 09.07.2023 20:16

Питання:

Ситуація наступна: навесні минулого року було відкрито ФОП, але податки по ньому не сплачувалися.

Яка відповідальність буде за це і який вихід із ситуації?

Відповідь:

Перш за все слід відмітити, що суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, на третій групі єдиного податку (як я розумію, саме про це йде мова в Вашому питанні) сплачують наступні податки та збори:

1. Щоквартально - єдиний податок в розмірі 5% від суми отриманого та задекларованого доходу.

2. Щоквартально - єдиний соціальний внесок в розмірі 22% від розміру мінімальної заробітної плати на місяць.

З введенням на території України воєнного стану фізичні особи-підприємці звільнені від обов'язку сплати за себе єдиного соціального внеску. Такий збір наразі сплачується за бажанням, але слід мати на увазі, що страховий стаж для осіб які вирішили не сплачувати збір не нараховується. Отже з цим проблем для Вас наразі немає. Якщо є бажання отримувати страховий стаж, можете сплатити збір починаючи з 01 березня 2022 року та подати відповідну декларацію. Штрафів за несовєчасну сплату та невчасне подання звістності також немає.

А вот з податком все складніше. Будь-яких пільг для платнків єдиного податку третьої групи, у зв'язку із воєнним станом немає (окрім можливості обрати спецгрупу зі ставкою 2%). Тому все залежить від обсягу доходу який Ви отримали з початку здійснення діяльності та способу отримання такого доходу. Якщо Ви тільки зареєстрували ФОП, а діяльність не здійснювали, то проблема не велика: в разі неподання декларацій з єдиного податку Вам загрожує штраф 340 грн. за кожен квартал. А от якщо доход таки був і надходив на банківській рахунок, то окрім необхідності спалатит сам податок, Вам ще й загрожує штраф від 5 до 50 % від суми несплаченого податку.

В будь-якому разі для конкретного розрахунку можливих проблем та дієвих способів виходу із ситуації, треба більше інформації про розмір і спосіб отриманого доходу.

Адвокат Андрій Межирицький
B2BConsult