ЄС ухвалив 15-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів з метою подальшого обмеження спроможності росії вести незаконну, неспровоковану та невиправдану агресійну війну проти України.
Ці заходи покликані подолати обхід санкцій ЄС через націлювання на тіньовий флот Путіна та послабити російський військово-промисловий комплекс.
"Цей пакет санкцій є частиною нашої відповіді на послаблення військової машини Росії та тих, хто сприяє цій війні, включаючи китайські компанії. Це свідчить про єдність держав-членів ЄС у нашій постійній підтримці України. Наш безпосередній пріоритет – поставити Україну в найсильнішу можливу позицію", - зазначила Верховний представник із закордонних справ і політики безпеки ЄС Кая Каллас.
Пакет санкцій містить рішення щодо таких обмежень:
Введено санкції щодо 54 осіб та 30 організацій, відповідальних за дії, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України.
Що стосується осіб, то ЄС вводить санкції проти військової частини, відповідальної за ракетний удар по дитячій лікарні Охмадит у Києві, вищих менеджерів провідних компаній в енергетичному секторі, осіб, відповідальних за депортацію дітей, пропаганду та обхід, а також двох високопосадовців КНДР.
Що стосується суб’єктів, то це насамперед російські оборонні компанії та судноплавні компанії, відповідальні за транспортування сирої нафти та нафтопродуктів морем, забезпечуючи важливі доходи російському уряду.
У списку також було зазначено хімічний завод, цивільну російську авіакомпанію, яка є важливим постачальником матеріально-технічної підтримки російських військових.
Вперше накладаються повноцінні санкції (заборона на в’їзд, заморожування активів, заборона на доступ до економічних ресурсів) проти різних китайських суб’єктів, які постачають компоненти для безпілотників і мікроелектронні компоненти для підтримки агресивної війни росії проти України.
Також до санкційного списку додаються нові судна - поширюється заборона на доступ до портів і заборона на надання широкого спектру послуг, пов'язаних з морським транспортом. Цей захід спрямований на танкери, що не належать до ЄС, які є частиною тіньового флоту Путіна, який обходить механізм обмеження цін на нафту або підтримує енергетичний сектор росії, або судна, які відповідають за транспортування військового обладнання для рф або беруть участь у транспортуванні вкраденого українського зерно.
Крім того, 32 нові суб’єкти додані до переліку тих, хто безпосередньо підтримує військово-промисловий комплекс росії у її загарбницькій війні проти України. Вони підпадають під жорсткіші експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного призначення, а також товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки. Деякі з цих організацій розташовані в третіх країнах (Китай, Індія, Іран, Сербія та ОАЕ) і брали участь в обході торговельних обмежень або брали участь у закупівлі чутливих товарів, які використовуються для російських військових операцій, як-от БПЛА і ракети.
Для того, щоб краще захистити європейські компанії від судових спорів з російськими контрагентами, Рада вирішила заборонити визнання або виконання в ЄС тих рішень, винесених російськими судами на підставі статті 248 Арбітражного процесуального кодексу рф.