Законність тримання під вартою: тривалість провадження

Дата: 19.04.2023 15:32

Правова позиція ЄСПЛ у справі «RADONJIĆ AND ROMIĆ v. SERBIA» від 04.04.2023, заява № 43674/16 https://cutt.ly/h7Lt1ER

Заявники скаржились, що провадження в Конституційному Суді, розпочате на підставі їхньої скарги щодо законності тримання їх під вартою, не відповідало вимозі "швидкості", передбаченої п.4 ст.5 Конвенції.

ЄСПЛ встановлено, що відповідне конституційне провадження тривало понад 2 роки. Виходячи з принципу швидкого перегляду («speediness of review»), Суд вважав, що за звичайних обставин зазначений період не може вважатися "швидким". Таких виняткових обставин, наприклад, як надзвичайний стан, у цій справі не виявлено.

Суд повторив, що п.4 ст.5 Конвенції, проголошує право затриманих після відкриття провадження за їхньою скаргою щодо законності тримання під вартою на швидке ухвалення судового рішення. Провадження, що стосуються питань позбавлення волі, вимагають особливої оперативності, а будь-які винятки з вимоги "швидкого перегляду" вимагають суворого тлумачення.

Суд наголосив, що існує особлива потреба у швидкому вирішенні питання про законність тримання під вартою у випадках, коли триває судовий розгляд, оскільки обвинувачений повинен повною мірою користуватися принципом презумпції невинуватості.

На думку Суду, надзвичайна завантаженість Конституційного Суду не може слугувати виправданням для надмірно тривалих процедур, як у цій справі. Саме держава повинна організувати свою судову систему таким чином, щоб її суди могли виконувати вимоги п.4 ст.5 Конвенції.

Відповідно, мало місце порушення п.4 ст.5 Конвенції.

ZakonOnline