Закриття провадження на підставі п.8 ч.1 ст.238 КАС України

Дата: 16.08.2023 14:39

Системний аналіз п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України дає змогу дійти висновку, що для закриття провадження у справі необхідна сукупність таких фактів: самостійне виправлення суб`єктом владних повноважень оскаржуваних порушень; відсутність підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких рішень, дій чи бездіяльності протиправними.

Указом Президента України у жовтні 2022 року було уведено в дію рішення РНБО, яким внесено зміни в додаток до рішення РНБО лютого 2021 року шляхом виключення пункту, яким до позивачки були застосовані персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції).

ВПВС у постанові від 10.08.2023 у справі № 9901/74/21 https://reyestr.court.gov.ua/Review/112803211 зазначила, що такі обставини свідчать про виправлення відповідачем оскаржуваного у цій справі, існуючого на думку позивачки, порушення.

Водночас з огляду на зміст позовних вимог, характер спірних правовідносин та фактичні обставини справи немає підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивачки неможливе без визнання оскаржуваного Указу протиправним та його скасування в цій частині.

Наявність сукупності цих фактів є підставою для закриття провадження у справі відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, положення якого не містить переліку способів виправлення суб`єктом владних повноважень оскаржуваного порушення.

Факт закриття провадження у справі в жодному разі не свідчить про встановлення саме судом факту допущення відповідачем порушення шляхом видання оскаржуваного Указу.

При цьому було зауважено, що правомірність застосування санкцій не є предметом спору в цій справі, а відтак у межах розгляду цієї справи суд не надає (позбавлений процесуальної можливості надавати) оцінку доводам позивачки щодо неможливості поновлення її прав у повному обсязі у зв`язку з прийняттям цього Указу.

Адвокат Михайло Гуцал