В Україні продовжується загальна мобілізація з моменту початку повномасштабного вторгнення рф. Особи віком від 18 до 60 років, які мають військовий обов'язок, призиваються до армії. Проте існує ряд законних підстав, що надають право на відстрочку.
Адвокат права нагадує, що підстави для відстрочки від мобілізації ви можете знайти у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до положень цього Закону призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, серед іншого, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
Станом на сьогодні жоден нормативно-правовий акт не містить обмежень щодо того, якою за рахунком буде чергова вища освіта у особи для отримання відстрочки від мобілізації.
Крім того, нагадуємо, що незалежно від того, який рівень освіти отримує людина, вищий навчальний заклад повинен вести персональний військовий облік своїх працівників та студентів. Тобто під час вступу до вишу, особи, які мають військовий обов'язок, зобов'язані надавати документи, що підтверджують їх військовий облік.
Щоб отримати відстрочку від мобілізації, необхідно надати витяг з наказу або його копію вишу про зарахування на денну форму навчання.
Відстрочка не з’являється апріорі. Якщо у вас є на неї право, вам потрібно звернутися до ТЦК та СП з відповідними документами та отримати її. Найкраще – зберіть всі документи, що підтверджують ваше право на відстрочку, напишіть заяву та надішліть це все рекомендованим листом з описом вкладень до вашого ТЦК та СП.
Крім того, студенти, які отримали диплом бакалавра, але ще не зараховані до магістратури, можуть бути мобілізовані. У період між завершенням бакалаврату та вступом до магістратури або між магістратурою та аспірантурою, формально вони не вважаються студентами, тому не мають права на відстрочку.