Комісія зі встановлення факту полону внаслідок війни відновить роботу при Мінрозвитку

Дата: 23.01.2025 13:31

Повноваження щодо соціального забезпечення внутрішньо переміщених осіб та соціальної реабілітації осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок дій збройних формувань Російської Федерації, перейшли до Мінрозвитку. Свою роботу при цьому міністерстві має відновити Комісія з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії, яка раніше діяла при Мінреінтеграції.

Про це під час презентації 13 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України у 2025 році в Укрінформі повідомила голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, пише видання ZMINA

“Це, напевне, добра новина в сьогоднішніх умовах турбулентності, оскільки тепер ми хоча б знаємо, куди адресувати питання щодо незаконно утримуваних РФ громадян України”, – прокоментувала кримська правозахисниця.

Вона повідомила, що після переформатування уряду ще жодного разу не збиралася Комісія з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії. Отже, у підвішеному стані лишаються питання виплат допомоги з боку держави цивільним полоненим та бранцям Кремля. Вона додала, що призупинення роботи комісії через розподіл повноважень між міністерствами вплинуло на рідних незаконно утримуваних РФ громадян України, адже це призвело до затримування з виплатами, на які вони мають право після встановлення юридичного факту незаконного позбавлення свободи.

“Ми вже втратили два місяці часу”, – прокоментувала Ольга Скрипник і додала, що почасти для родин полонених ця допомога – єдині кошти, які вони мають, щоб жити, робити передачі в місця несвободи рідним, сплачувати послуги адвокатів там, де це можливо.
“[Мінрозвитку] координує здійснення заходів щодо захисту і забезпечення реалізації прав та інтересів осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок дій збройних формувань Російської Федерації, окупаційної адміністрації та/або державних органів Російської Федерації на тимчасово окупованій території, а також членів їх сімей”, – йдеться в постанові Кабміну № 1545, якою уряд вніс зміни до положення Мінрозвитку.

Правозахисниця також переконана, що Російська Федерація і надалі незаконно затримуватиме громадян України на ТОТ, адже спротив російській окупації триває в тимчасово окупованому Криму, на ТОТ частин Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей.

Офіс генерального прокурора напередодні повідомив, що в матеріалах кримінальних проваджень фігурують 10 тисяч українських цивільних заручників, яких росіяни незаконно утримують на ТОТ та на території Росії.

“Наших громадян утримують у страшних умовах, вони щоденно зазнають тортур, їм не надають у місцях несвободи медичної допомоги, через що вони гинуть, зокрема”, – пояснила правозахисниця.

Крім того, правозахисниця нагадала про необхідність внесення змін до профільного Закону “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей”, який створювався до повномасштабного вторгнення РФ в Україну й не враховує реалій повномасштабної війни. 

“Цього року необхідно напрацювати зміни до цього закону”, – сказала Ольга Скрипник.

Вона переконана, що владі потрібно стратегічно підійти до захисту та підтримки потерпілих від незаконного позбавлення РФ волі українських громадян і скористатися досвідом Мінсоцполітики, яке у форматі “єдине вікно” встановлює частину фактів щодо певних категорій постраждалих унаслідок російської війни громадян. 

Ольга Скрипник переконана, що державі буде простіше менеджерувати цей процес, а потерпілі та їхні рідні знатимуть, що в них буде єдине вікно, куди вони можуть звернутися. 

Правозахисниця вкотре повторила, що уряд не розробив порядків щодо надання повної медичної та реабілітаційної допомоги для цивільних потерпілих після звільнення з полону. 

“Більшість із них не може повернутися на окуповану територію. Їм треба житло, допомога, зокрема з адаптацією та реабілітацією. Ці зміни напрацьовуються наразі, зокрема при Уповноваженому Верховної Ради з прав людини. Ми сподіваємося, що найближчими місяцями все ж таки побачимо ці зміни”, – резюмувала правозахисниця.
 
Напередодні голова Харківської правозахисної групи Євген Захаров запропонував Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії змінити критерій оцінювання у встановленні факту незаконного ув’язнення. Він пропонує комісії розглядати таких громадян як політв’язнів, яких росіяни затримали без будь-якої причини і які не скоїли жодного правопорушення. 

Ірина Загородня, комунікаційниця Центру прав людини ZMINA