Останнім часом інтернет ресурси майорять скандалами і кричущими фактами правопорушень з боку військовослужбовців ЗСУ, зокрема представниками військово-лікарських комісій (ВЛК) та територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), що набувають просто катастрофічних масштабів. Навіть у період війни, коли здавалося довіра до ЗС України є беззаперечною ці факти викликають обурення у суспільстві.
Як же так сталося, що поодинокі факти зловживань з боку посадовців цих структур у мирний час набули в період війни масового характеру?
Не останньою причиною цьому мабуть є провали у роботі щодо запобігання таких правопорушень та їх профілактики з боку відповідних структур, на які ця робота покладена законодавством.
Так, згідно статті 3 Закону України “Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України” серед основних завдань, які покладаються на Службу правопорядку, є запобігання вчиненню, виявлення та припинення правопорушень. Для цього власне і створювалась ця організація відповідно до приписів статті 1 цього Закону.
Однак на практиці ці норми виглядають декларативними, або виконуються іншими правоохоронними органами. Особливо актуальним це питання постає у світлі створення на основі ВСП у ЗС України організації з більш широкими повноваженнями – Військової поліції. Неоднозначним видається таке рішення з огляду на неефективне, якщо не сказати абсолютно провальне, виконання цією організацією завдань, покладених на неї чинним законодавством. І це все в період повномасштабної агресії з боку російської федерації.
Також, цікавим є той факт, що на початок повномасштабного вторгнення рф прийшлася і зміна керівництва Військової служби правопорядку у Збройних Силах України за час каденції якого ми бачимо, те що бачимо. А як каже народна мудрість “риба починає гнити з голови”!
Можливо прийшов час робити висновки не тільки по керівництву МО України, а й тих структур, які безпосередньо відповідають за дотримання правопорядку у підрозділах ЗСУ, особливо на тлі резонансних випадків, як наприклад того, що стався нещодавно у ТЦК м. Самбір, Львівської області (відео ВОЛОНТЕР).