Моніторинг переказів на банківські картки: яка можлива відповідальність для громадян?

Дата: 04.06.2023 19:42

У ЗМІ шириться новина про те, що з 5 червня 2023 року, НБУ наказав українським банкам звітувати про всі карткові платежі населення незалежно від їхньої суми. Тепер щопонеділка до 16:00 кожен банк має подавати свій відповідний звіт регулятору.

Банки передаватимуть НБУ дані щодо трьох видів карткових операцій:

  • P2P-перекази (коли фізособи перекидають гроші один одному);
  • поповнення/зняття готівки з карткових рахунків у касах або банкоматах;
  • оплати в Інтернеті.

НБУ не запитав відомостей про карткові оплати людей у магазинах.

За трьома вищевказаними картковими операціями банки передаватимуть НБУ дані про всі платежі – на будь-яку суму. За інтернет-проплатами НБУ запросив детальну інформацію з номерами карткових рахунків, з яких відбуватимуться платежі, а також із даними про одержувачів – ЄДРПОУ інтернет-майданчика/магазину, кількістю проплат, усіх сум.

СИСТЕМАТИЧНЕ ОТРИМАННЯ КОШТІВ НА КАРТКОВИЙ РАХУНОК ФІЗОСОБИ ЗА ТОВАРИ (ПОСЛУГИ) МАЄ ВСІ ОЗНАКИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ЯКУ ТРЕБА ОБОВ'ЯЗКОВО РЕЄСТРУВАТИ!

Податківці уважають, що отримані кошти, ймовірно, використовують на придбання контрафактних товарів, виплати зарплат «у конвертах», тощо. Проте, звісно, найбільше їх турбує те, що бюджет від таких операцій не отримує ані копійки.

Ви думаєте, що блокування картки це найгірше, що може з вами трапитися? А ні, тут варіантів багато і всі вони неприємні.

1. Податкова відповідальність

Отримуєте прибуток на картку – платіть податки! 19,5% від всіх надходжень на ваш рахунок треба віддати державі.

Відкриваємо розділ IV Податкового кодексу України «Податок на доходи фізичних осіб». І починаємо аналізувати. Відповідно до статті 163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Ця ж стаття містить перелік видів доходу і найулюбленіших пункт всіх правників – «інші доходи, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу». Стаття 165 ПКУ. Аналізуємо. Так ось, ви знайшли підпункт, який дає можливість не включити доходи, отримані на карту, в оподаткований дохід?

Тут радимо волонтерам бути пильними зі своїми рахунками та «банками», поки що Реєстр волонтерів у податковій – один з механізмів захисту від ПДФО на отримані кошти, але пильнуйте за новинами.

2. Адміністративна відповідальність

За госпдіяльність без держреєстрації передбачена адмінвідповідальність – штраф у розмірі до 85 тис. грн. з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення такого адміністративного правопорушення (стаття 164 КУпАП).

3. Кримінальна відповідальність

Умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах карається штрафом у розмірі від 85000 до 170000 грн. доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого (частина 1 статті 212 КК України).

..і це лише початок, бо є ще інші спеціальні норми, кваліфікуючі ознаки й таке інше.

Адвокат права