Усі мають право на звернення до ВРП зі скаргою щодо дисциплінарного проступку судді.
Водночас за дисциплінарною скаргою дисциплінарне провадження щодо судді може бути відкрите за умови дотримання скаржником вимог до форми та змісту дисциплінарної скарги, визначених ч. 2 ст. 107 Закону № 1402-VІІІ та ч. 1 ст. 44 Закону № 1798-VIII.
Недотримання скаржником цих вимог є підставою для залишення дисциплінарної скарги без розгляду та її повернення скаржнику. Зокрема, якщо вона не містить відомостей про ознаки дисциплінарного проступку судді.
Рішення про повернення дисциплінарної скарги оскарженню не підлягає, що, однак, не перешкоджає скаржнику повторно звернутися до ВРП зі скаргою щодо дисциплінарного проступку судді, яка відповідатиме вимогам до форми та змісту дисциплінарної скарги.
З огляду на імперативні приписи законодавства ВПВС в постанові https://reyestr.court.gov.ua/Review/123481395 від 07.11.2024 у справі № 990/184/24 констатувала відсутність для ВРП будь-якого іншого правильного способу реагування на скаргу, подання якої не передбачено чинним законодавством, аніж надання на неї обґрунтованої відповіді з роз`ясненнями.
Згідно приписів статей 51, 52 Закону № 1798-VIII до ВРП можуть бути оскаржені виключно рішення її дисциплінарного органу, прийняті за результатами розгляду скарги щодо дисциплінарного проступку судді по суті.
Оскільки за обставинами цієї справи подані позивачем дисциплінарні скарги дисциплінарна палата повернула йому (не відкривала за цими скаргами дисциплінарну справу та не ухвалювала за результатами розгляду такої справи рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді або про відмову у притягненні до дисциплінарної відповідальності судді), то до спірних правовідносин не можуть застосовуватися приписи статей 51, 52 Закону № 1798-VIII.