«РОЗБЛОКУВАННЯ» ПН/РК-2022: 10+ практичних порад

Андрій Тамошюнас
Андрій Тамошюнас
Адвокат, партнер ЮК "ADA Group"

1) Після 27.05.2022 більше стали «блокувати», але і більше «розблоковувати» – тому досудовий формат доцільно використовувати «на повну» і максимально якісно…

2) причина (пункт) «блоку» визначає розблокувальний пакет (об’єм) документів та алгоритм дій – не може бути однакового «набору» під всі ситуації

3) «пункт 8» - перш за все важливо зрозуміти від кого (покупця або постачальника) та/або від чого (відсутність МТБ, «пересорт», неспівпадіння «основного» та «фактичного» видів діяльності і т.д.) прийшла «ризиковість»; по-друге, вивід з ризикових зараз займає більше часу та витрат; по-третє, «ризиковим» також розблоковують ПН/РК; по-четверте, може платник себе вже «відпрацював» і його можна замінити?!

4) «пункт 1» - по-перше, це не «безтоварність», а «віртуальний склад»; по-друге, націнка – в ідеалі до 50%; по-третє, супер, якщо «вхід» зареєстрований, якщо ні – не забувайте про «відсутність можливості»; по-четверте, переліку ДПС по «ризиковим послугам» нема, а у списку «ризикових товарів» не всі позиції (так, їх дуже багато, але не всі – «соя», «ріпак», «посівна лінія», «газонокосарка», «електроприлади для запалювання або пуску двигунів (генератори, свічки, котушки запалювання, стартери), отже, перевіряйте); і взагалі ДПС не уповноважена їх визначати; по-п’яте, «Таблиця кодів» - див. далі…

5) «Таблиця кодів» - по-перше, особливо актуальна для виробників та «сервісменів» («прєломлєніє» кодів), але і для рітейла також краще подати (див. квитанції про «зупинення»); по-друге, доцільно податись хоч раз, але якісно (пів життя витрачати сенсу нема); по-третє, подавати можна після 1го невдалого етапу розблокування ПН (перед скаргою); по-четверте, не тільки в «таблиці» спасіння (див. далі);

6) дослідження власної «податкової історії» - нагадаю, «податкова історія» не рятує від ризиковості платника, але повинна допомагати при «блоках» ризикових операцій. Отже, якщо можна підтягнути хоч один критерій (наприклад, збільшення вартості активів або площі використовуваних земельних ділянок), то чому б і ні?!

7) 365 днів для «розблоку» - систему налаштували з урахуванням терміну, на який було зупинено строки з лютого по травень (вже приймають та розглядають квітень, травень 2021р….)

8) Запит на публічну інформацію – дуже часто причини ризиковості/блокування зазначаються узагальнено, тому доцільно уточнювати конкретику претензій (особливо актуально – зокрема, коли частина ПН блокуються, а частина реєструються за ідентичних умов (в рамках одних договорів))

9) 20-ОПП на активы (авто, офіс, гараж, стоянка…) + правовстановлюючі документи – станом на момент здійснення «товарної події» та на момент розблокування

10) штатний розклад на найманих працівників з підтвердженням профільного функціоналу (за «фіскаловими» правилами – не менше 5, якщо менше, обгрунтовуйте достатність для ваших об’ємів.

11) розмір ЗП – окрема історія. В мінімалку ніхто не вірить (податківці вимагають від 10 до 15 тис (в залежності від регіону)) … але це не означає, що всьому штату відразу потрібно підняти ЗП до 15000 (тут важливо показати тенденцію та обгрунтування).

12) специфіка діяльності – дуууже важливий аспект (наприклад, якщо 100% імпорт, то це сплата ПДВ на кордоні та підтвердження реальності походження ТМЦ; якщо профіль «перевезення» - не забувайте про паливне питання (заправка, зберігання, ліцензії) та ремонти; наявність на балансі авто = стоянка та все таке … (про це потрібно писати, підтверджувати та використовувати)

13) про документи по заблокованим ПН – по-перше, особлива увага завіренню оплат (П.І.Б., штампи/ппечатки, підписи банків); по-друге, часто податкові «не бачать» (не можуть розкрити) документів(и) – суди зазначають, що це проблеми податківців, але про це доцільно зазначати і в скаргах, і в позовах; по-третє, в квитанціях про «блокування»

14) мали місце факти реєстрації ПН в рамках тих же договорів?! – у багатьох раніше не блокували, а тут «на тєбє» … обов’язково посилайтесь на це (різні рішення при ідентичних умовах)...