Закон про онлайн-прописку: більше ніяких штампів та довідок

Тарас Тарасенко
Тарас Тарасенко
Народний депутат України
Послуга з реєстрації місця проживання є однією з найпопулярніших і, водночас, - найбільш архаїчних (необхідно зібрати 3-5 документів та погоджень і прибути з ними до органу реєстрації чи центру надання адміністративних послуг).
 
Впровадження цифровізації у цій сфері остаточно скасує паперову довідку про місце проживання.
Саме на це направлений законопроєкт №5463, вже готовий до голосування у другому читанні.
 
Головні зміни, які впроваджує проєкт:
  • місце проживання можна буде зареєструвати онлайн;
  • знадобиться лише 10 хвилин на реєстрацію та 1 доба на опрацювання інформації.
Що передбачає документ?
  • Запровадження декларування (щодо житла у приватній власності та гуртожитків) та реєстрації (службове житло) місця проживання у електронній формі;
  • Закріплення електронного реєстру як єдиного джерела інформації про місце проживання особи;
  • Визначає перелік усіх необхідних документів та відомостей, необхідних для декларування/реєстрації місця проживання; забороняє вимагати для декларування або реєстрації місця проживання документи, які не передбачені цим законопроектом;
  • Закріплює право власника житла скасувати задеклароване/зареєстроване місце проживання третіх осіб у житлі, що йому належить без рішення суду тощо.
Водночас, при прийнятті проекту слід бути готовим і до певних викликів.
 
Головна проблема - послуга з реєстрації місця проживання в електронній формі може бути доступна громадянам України за умови належної наповненості та взаємодії національних електронних інформаційних ресурсів. Натомість реєстри територіальних громад зараз є автономними, мають різне програмне забезпечення і не взаємодіють між собою.
 
Якщо Мінцифри впорається з цим викликом – інших перепон для онлайн-прописки не буде. Адже вартість послуги буде коливатись лише в межах 40-70 грн (встановлюється у відсотках до прожиткового мінімуму).
 
Щоб скористатися послугою потрібно буде в "Дії" обрати пункт "Реєстрація місця проживання" і заповнити заяву. Далі власник житла, де мешкає особа, має підтвердити запит та дозволити зареєструватися в житлі, яке внесено до реєстру нерухомого майна. Дані про нове місце проживання автоматично з'являться в реєстрі, а зняття з попереднього місця відбудеться автоматично.
 
Декілька років – і українці взагалі забудуть, що таке «Штамп про прописку».