Нововведення у законодавстві про отримання статусу УБД: які зміни відбулися в процедурі отримання статусу?

Дата: 19.12.2022 17:59

З 1 грудня почалося оформлення документів для учасників бойових дій. Тому пропонуємо розібратись у цій темі.

Збройна агресія на території України почалась ще в 2014 році. І здавалося, що законодавчо давно має бути врегульовано питання отримання статусу учасника бойових дій, але на практиці це не зовсім так.

В нормативно-правових документах, якими регулюється це питання, чітко визначено осіб, в яких формуваннях вони повинні були проходити службу та на яких адміністративно-територіальних одиницях нести службу.

Це захисники, які вступили до Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України, Служби безпеки України та інших формувань і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.

Зважаючи на те, що на сьогоднішній день територія бойових дій значного більша і збройна агресія відбувається не тільки у Донецькій та Луганській областях, Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2022 р. № 1193 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 (далі – Постанова КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413).

А тепер детальніше по кожному з питань. 

Хто має право на статус учасника бойових дій?

Відповідь на це питання дає ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також коло осіб, які мають право на отримання статусу УБД закріплено у Женевській і Гаазькій конвенціях.

Найважливіші зміни відбулися у тому, що право на отримання статусу учасника бойових дій тепер є не лише у військово-службовців, а й на інших осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, членів руху опору, залучених до конфіденційного співробітництва (так звані партизани), які захищали територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у здійсненні заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Які необхідно зібрати документи для отримання статусу УБД?

Підставою для надання особі статусу учасника бойових дій є наявність у військовослужбовця Довідки про безпосередню участь у заходах із забезпечення оборони, форма якої затверджена новим додатком до Постанови КМУ № 413 та одного з таких документів:

- витягу (копії) бойових донесень,

- витягу (копії) журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки),

- витягу (копії) вахтових журналів, польотних листів,

- витягу (копії) матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

До зазначених документів особи, захисники, за власним бажанням, можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.

Раніше важливим фактором було залучення військовослужбовця до проведення бойових дій на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Як бачимо, Уряд зробив усе можливе для пришвидшення процедури отримання статусу УБД.

Куди звертатись за отриманням статусу УБД?

Можна звернутись до військової частини, в якій боєць проходить службу.

Командири військових частин (органів, підрозділів) подають на розгляд комісії, довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. На підставі таких звернень командирів, членами комісії приймається рішення про присвоєння статусу учасника бойових дій.

У разі неподання командиром військової частини до комісії документів, необхідних для надання статусу УБД, боєць може самостійно звернутись до комісії із заявою про присвоєння статусу учасника бойових дій. Обов’язково надсилайте документи рекомендованим листом з повідомленням або особисто подавайте звернення до відповідної комісії .

Питання щодо розгляду матеріалів про призначення статусу учасника бойових дій розглядається виключно комісією Міноборони України.

Чи може комісія відмовити у наданні статусу УБД?

Так, але відмова має бути вмотивована і не суперечити вимогам Постанови КМР від 20 серпня 2014 року №413 в редакції від 25.10.2022 р.

Який термін розгляду?

Комісія приймає рішення про надання статусу УБД протягом одного місяця з дня надходження документів.

У разі порушення прав Захисників та Захисниць яке полягає у відмові в надані статусу учасника бойових дій, варто звертатися до суду.

Кам'янський місцевий центр з надання БВПД