Починаючи з перших днів повномасштабної війни в Україні відмінили нарахування споживачам штрафів та пені за несплату комуналки. Однак що буде з боргами за газ, воду, тепло та інші послуги після скасування воєнного стану українцям так і не пояснили.
Які варіанти вирішення цієї проблеми обговорюють у владі та чи можна громадянам сподіватися на прощення комунальних боргів розбиралися gsminfo
Борги за комуналку зростають
Перший крок до вирішення проблеми післявоєнних боргів за ЖКП вже зробили у Харкові. Місцевий мер Ігор Терехов дозволив мешканцям міста не платити за комунальні послуг, які надаються державними підприємствами, а також списав всі борги, нараховані з 24 лютого.
Однак в решті регіонів України проблема зростання комунальної заборгованості залишається. Найгірше за КП платять у областях, де тривають бойові дії, та щойно звільнених від окупації містах. Там рівень оплати коливається в межах 30-65%, а заборгованості за найдорожчі КП вже сягнули кількасот мільйонів гривень з розрахунку на одного постачальника.
Та рано чи пізно з усіма цими боргами доведеться розбиратися. Війна закінчиться а українці залишаться сам-на-сам із величезними платіжками. Тож потрібно вже зараз задуматися про механізм вирішення комунальної проблеми.
Варіанти вирішення проблеми
Як зазначив, голова української Спілки споживачів компослуг Олег Попенко, деякі борги після війни самі по собі суттєво зменшаться. Адже зараз комуналку нараховують автоматично, не беручи до уваги те, що будинок споживача може бути вже зруйнований. Після війни, коли дані про зруйноване чи пошкоджене житло проаналізують та співставлять із рахунками за комуналку, деяким українцям борги просто анулюють.
Що ж стосується решти споживачів, то у владних колах наразі розглядають кілька варіантів вирішення проблеми. Одним з них є фінансова допомога місцевим органам влади у регіонах, що найбільше постраждали від війни. З отриманих коштів вони зможуть покрити хоча б частину витрат на забезпечення населення комунальними послугами під час війни.
Серед інших варіантів розглядається підвищення енергоефективності комунальних підприємств, щоб споживачі могли розрахуватися з боргами за рахунок різниці у затратах ресурсів, а також списання боргів комунальних підприємств перед державою.
Окрім того, споживачів електроенергії в Україні зобов’язали попереджати постачальників про неможливість сплатити комунальні послуги у воєнний час. Якщо заборгованість накопичуватиметься, і споживач не повідомить про це, його відключать від електромережі.
Так, НКРЕКУ прийняла постанову, яка зобов’язує постачальників провести роз’яснювальну роботу серед споживачів щодо можливості оплати електроенергії онлайн та необхідності передачі показників лічильників, а громадян просять особисто попереджати про те, якщо у них немає можливості сплатити рахунки інакше через заборгованість їх почнуть відключати від світла.
Щоб уникнути неприємних інцидентів, споживачів електроенергії в Україні просять у разі неможливості здійснення оплати, що виникла у зв’язку з дією в Україні військового стану, повідомляти про це постачальника та, з метою попередження негайного відключення, після закінчення 30 днів з дня припинення дії військового стану ініціювати укладення графіку погашення заборгованості.