оренда землі
Державні сільськогосподарські землі відтепер можна орендувати на відкритих аукціонах - Мінекономіки
Державні сільськогосподарські землі відтепер можна орендувати на відкритих аукціонах Prozorro.Продажі.
Така можливість з'явилася завдяки проєкту "Земельний банк", повідомляє Мінекономіки.
Так, до кінця року Фонд державного майна України планує виставити на електронні торги близько 100 тисяч гектарів державних сільськогосподарських земель у 20 областях України.
Для участі в аукціоні необхідно обрати лот, зареєструватися на електронному майданчику, сплатити внески та взяти участь у торгах.
Реалізація переважного права на укладення договору оренди землі
Особливості та умови визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі
05 липня 2024 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи № 604/630/23, провадження № 61-4229св24 (ЄДРСРУ № 120207230) досліджував питання щодо реалізації переважного права на укладення договору оренди землі.
Розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати
Колегія суддів КГС у складі ВС вважає, що факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки орендарем щодо сплати орендної плати є вичерпною та достатньою підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість чи ні, і той факт, що орендар сплатив усю суму заборгованості до моменту пред’явлення позову, не має правового значення.
Щодо обчислення строку дії договору оренди землі
Умови договору, щодо яких має бути досягнута згода, не повинні суперечити законодавчо визначеним умовам, за яких такий договір може бути укладений (ст. 6 ЦК України).
У протилежному випадку правочин, що не відповідає закону, не створює правових наслідків, на які він спрямовувався, оскільки застосування імперативної норми закону не може залежати від волі приватних осіб.
Набрання чинності договором оренди землі, який укладений після 01.01.2013
На думку колегії суддів КГС ВС, практика ВС підтверджує наявність двох взаємовиключних підходів до тлумачення та застосування статті 638 ЦК України та статей 125, 126 ЗК України щодо договорів оренди землі, укладених після 01.01.2013, з аналогічними умовами про набрання ними чинності, а саме набрання чинності договором (обчислення строку його дії) з моменту державної реєстрації права оренди в Реєстрі чи з моменту укладення договору.
КГС ВС не погоджується з підходом КЦС ВС, що початок перебігу строку дії договору слід обчислювати з моменту реєстрації речового права оренди.
На який мінімальний термін можливо укласти договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення?
При передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може бути меншим як 7 років.
Для земельних ділянок сільськогосподарського призначення, переданих в оренду для закладання та/або вирощування багаторічних насаджень (плодових, ягідних, горіхоплідних, винограду), не може бути меншим як 25 років.
Стаття 19 Закону України "Про оренду землі".
Щодо вимоги орендаря про усунення орендодавцем перешкод у користуванні орендованою земельною ділянкою
ВПВС у постанові від 29.11.2023 у справі № 513/879/19 https://reyestr.court.gov.ua/Review/115546305 зауважила, що орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.