Осіб, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю, зможуть мобілізувати: законопроект

Дата: 02.02.2024 15:15

Якщо брат здійснює догляд за сестрою з інвалідністю II групи і більше немає інших осіб, які можуть здійснювати такий постійний догляд, то за новим законопроектом його зможуть мобілізувати.

Особи, які здійснюють постійний догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи, повинні мати з такою особою безпосередні родинні стосунки, аби бути звільненими від призову.

Якщо ж йдеться про догляд за особою з інвалідністю другої групи, то тут звільнена може бути лише одна людина і лише першого ступеня споріднення.

ЗА ЧИННИМ ЗАКОНОМ НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ ПРИЗОВУ ОСОБИ:

  • які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати
  • опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною;
  • особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи;
  • особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Нагадуємо, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації – це одне явище, а звільнення з військової служби – інше, і регулюються ці явища різними нормативно-правовими актами:

У РАЗІ ПРИЙНЯТТЯ ЗАКОНОПРОЕКТУ №10449 КОЛО ТАКИХ ОСІБ ЗВУЗИТЬСЯ ДО:

  • опікуна особи, визнаної судом недієздатною;
  • членів сім’ї першого ступеню споріднення (не більше одного) особи з інвалідністю I групи, зайнятих постійним доглядом за нею, а також членів сім’ї другого ступеню споріднення (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеню споріднення чи їх фізичної неспроможності), що підтверджується в порядку, встановленому Кабміном;
  • членів сім’ї першого ступеню споріднення (не більше одного) особи з інвалідністю II групи, зайнятих постійним доглядом за нею, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий постійний догляд, що підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

ВАЖЛИВО!

  1. Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.
  2. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Також, зміни торкнуться тих, хто доглядає за батьками іншого з подружжя!

За чинним законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

Кабмін пропонує прибрати із цієї норми можливість догляду за батьками дружини чи чоловіка. Тобто займатися постійним доглядом буде можливо лише щодо власних батьків.

Адвокат права