Особливості застосування поліцейськими заходів примусу в умовах воєнного стану

Дата: 08.09.2023 07:52

У мирний час, у визначеному законом порядку та випадках, поліція уповноважена застосовувати такі заходи примусу: фізичний вплив (сила),  застосування спеціальних засобів, застосування вогнепальної зброї.

Поліцейським заборонено застосовувати заходи примусу, не передбачені законом.

Проте в період дії воєнного стану поліцейські мають розширені повноваження на застосування різних заходів примусу. 

Що саме мають право робити поліцейські під час війни, читайте далі.

ЗАГАЛЬНИЙ ПОРЯДОК ЗАСТОСУВАННЯ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ ЗАХОДІВ ПРИМУСУ:

Поліцейський зобов’язаний заздалегідь попередити особу про застосування будь-яких заходів примусу і надати їй достатньо часу для виконання законної вимоги поліцейського, крім випадку, коли зволікання може спричинити посягання на життя і здоров’я особи чи та/або поліцейського або інші тяжкі наслідки, або в ситуації, що склалася, таке попередження є невиправданим або неможливим.

Попередження може бути зроблено голосом, а за значної відстані або звернення до великої групи людей - через гучномовні установки, підсилювачі звуку.

Вид на інтенсивність застосування заходів примусу визначаються з урахуванням конкретної ситуації, характеру правопорушення та індивідуальних особливостей особи, яка вчинила правопорушення.

ЗАБОРОНЕНО застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї до жінок з явними ознаками вагітності, малолітніх осіб, осіб з явними ознаками обмежених можливостей або старості, крім випадків учинення ними збройного чи групового нападу, учинення збройного опору поліцейському, що загрожує життю і здоров’ю інших осіб або поліцейських, якщо відбити такий напад або опір іншими способами і засобами неможливо.

Це передбачено ст. 43 Закону «Про Національну поліцію»

ЩО ЗМІНИЛОСЯ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ?

У разі необхідності відбиття нападу, що загрожує життю чи здоров’ю поліцейського, іншої особи, а також усунення небезпеки у стані крайньої необхідності або при затриманні особи, яка вчинила правопорушення та/або чинить опір поліцейському, поліцейський має право використати підручні засоби.

Поліцейський має право застосовувати заходи примусу стосовно осіб, які беруть участь у збройній агресії проти України, Без врахування вимог та заборон, а саме щодо необхідності попередження про застосування примусу, урахування категорій осіб, щодо яких забороняється застосовувати примус, заборони застосовувати вогнепальну зброю в місцях, де може бути завдано шкоди іншим особам, у вогненебезпечних та вибухонебезпечних місцях. 

Крім того, знімаються обмеження щодо застосування спеціальних засобів щодо осіб, які вчиняють збройну агресію проти України, а саме:

  1. наносити удари гумовими (пластиковими) кийками по голові, шиї, ключичній ділянці, статевих органах, попереку (куприку) і в живіт;
  2. під час застосування засобів, споряджених речовинами сльозогінної та дратівної дії, здійснювати прицільну стрільбу по людях, розкидання і відстрілювання гранат у натовп, повторне застосування їх у межах зони ураження в період дії цих речовин;
  3. відстрілювати патрони, споряджені гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, з порушенням визначених технічними характеристиками вимог щодо відстані від особи та стрільби в окремі частини голови і тіла людини;
  4. застосовувати водомети при температурі повітря нижче +10°C;
  5. застосовувати засоби примусової зупинки транспорту для примусової зупинки мотоциклів, мотоколясок, моторолерів, мопедів, транспортного засобу, що здійснює пасажирські перевезення, а також застосовувати такі засоби на гірських шляхах або ділянках шляхів з обмеженою видимістю, залізничних переїздах, мостах, шляхопроводах, естакадах, у тунелях;
  6. застосовувати кайданки більше ніж 2 години безперервного використання або без послаблення їх тиску.

Розширені повноваження діють на період воєнного стану та 60 днів після його припинення або скасування.

Адвокат права