18 липня 2024 року Кабінет Міністрів України підтримав законопроект, який пропонує внести зміни до Податкового кодексу України, зокрема підвищити військовий збір з громадян до 5%.
Як це має працювати на думку Мінфіну?
"Повномасштабна війна триває вже третій рік, і потреби в секторі безпеки та оборони зростають. Нині необхідно знайти додаткові 500,3 млрд грн для забезпечення критично важливих потреб. Для фінансування опору агресору можемо розраховувати лише на власні ресурси, основними з яких є податки та внутрішні запозичення. Тому чверть із цієї суми ми пропонуємо закрити в тому числі за рахунок перегляду військового збору з 1,5% до 5,0% для фізичних осіб", – пояснили в Міністерстві фінансів України.
Так, до прикладу, якщо зарплата – 8 000 грн, щоденна сума збору становить 13 грн на день (400 грн на місяць). Проте навіть за ці накопичені кошти держава може придбати тактичні рукавиці, які захистять військового від пошкоджень. Якщо ж ваша зарплата 50 000 грн, завдяки сплаті військового збору ви всього за місяць особисто долучитесь до купівлі тактичного рюкзаку.
"Дірка" в пів трильйона гривень виникла через відсутність поставок американської зброї на початку цього року. Відтак Україні довелося закуповувати її з власної кишені. У Міністерстві фінансів зазначають, що тоді збільшили фінансування сектору оборони на $6 млрд. Крім того, додалися нові потреби.
Однак, Урядовий законопроект пропонує не тільки підняти нинішню ставку до 5%, але й увести військовий збір там, де його зараз не сплачують.
50,5 млрд грн має принести ініціатива запровадження військового збору для юридичних осіб та ФОПів третьої групи в розмірі 1% з доходу. Фактично пропонується встановити податок з обороту. Також пропонується зобов’язати ФОПи теж сплачувати військовий збір (800 грн на місяць), що, як очікується, принесе ще «плюс» 2,3 млрд грн.
Військовий збір хочуть запровадити для окремих галузей:
- Найбільшу очікувану суму тут уряд прогнозує від запровадження військового збору в розмірі 15% для купівлі легкових авто для їхньої першої реєстрації в Україні – це очікувані плюс 10,2 млрд грн.
- Пропонується запровадити ставку 5% для мобільного зв’язку (від такого кроку Мінфін очікує отримати +0,9 млрд грн), купівлі банківських металів (+0,02 млрд грн), нерухомості (+1,2 млрд грн).
- Ставку 30% законопроект пропонує запровадити на купівлю ювелірних виробів (+0,14 млрд грн).