Проходження військово-лікарської комісії (ВЛК): процедура та документація

Дата: 09.02.2024 16:57

Питання проходження ВЛК піднімається дуже часто, а тому варте детального розгляду. Процедуру проходження ВЛК треба розділити на періоди до та після 18 серпня 2023 року, тобто дати внесення змін до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ (наказ Міноборони № 490).

Коротко розглянемо процедуру проходження ВЛК до 18 серпня 2023 року.

На той час проходження ВЛК не передбачало обов’язковості подання медичної документації (висновків профільних спеціалістів і т.п). ВЛК могла або визнати людину тимчасово непридатною до військової служби (зазначивши термін непридатності і надавши відстрочку на лікування), або визнати непридатною з виключенням з військового обліку, або визнати обмежено придатною.

Тут виникає суттєве питання: з якого моменту починала діяти постанова (у формі довідки) про визнання людини непридатною з виключенням з військового обліку?

Представники ТЦК намагаються стверджувати, що вона починає діяти з моменту внесення відомостей у військово-облікові документи. Насправді ж згідно з редакцією Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, яка діяла до 18 серпня 2023 року, постанова ВЛК повинна була виконуватися негайно – тобто сам факт визнання людини непридатною починався не з проставлення штампу працівником ТЦК, а з моменту прийняття постанови ВЛК.

Наголошую на тому, що ТЦК зобов’язаний виконати постанову ВЛК і не має права визнавати людину придатною чи непридатною.

Більше того, в старій редакції Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ постанова позаштатної ВЛК (тобто комісії нижчого рівня) не підлягала затвердженню штатною ВЛК.

Тепер перейдемо до того, що ж змінилося 18 серпня 2023 року. Змін було декілька:

1. Особи, які були визнані непридатними до військової служби в мирний час і придатними до військової служби у воєнний час, не можуть просто піти на ВЛК – спочатку вони повинні пройти обстеження по своїх діагнозах.

Зараз ми констатуємо величезне порушення прав військовозобов’язаних, які визнані непридатними до військової служби в мирний час – їх не направляють на обстеження до профільних медичних закладів.

2. До 18 серпня 2023 року діяв шестимісячний термін для обмеженої придатності, після чого постанова втрачала свою силу, і людині треба було знову йти на ВЛК. З 18 серпня цей термін продовжили до одного року.

3. Зараз військовозобов’язаний має обов’язок надати амбулаторну картку та іншу медичну документацію – без них обстеження ВЛК є незаконним.

4. Постанова про тимчасову непридатність або непридатність з виключенням з військового обліку починає діяти лише після затвердження штатною (тобто постійно діючою) регіональною ВЛК.

При цьому штатна ВЛК не має права змінювати відомості про придатність чи діагнози, зазначені в тій документації, яка їй надійшла, але може не затвердити їх, призначивши контрольний медичний огляд або направивши людину на стаціонарне обстеження.

Постанова штатної ВЛК має бути вмотивованою та обґрунтованою, оскільки прямо передбачено, що всі рішення приймаються відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Крім того, з грудня 2023 року діє Закон України «Про адміністративну процедуру», яким передбачено вимоги до актів – вони мають бути вмотивовані, обґрунтовані та чітко прописані.

Комісії при обласних ТЦК та інші позаштатні ВЛК не мають права призначати контрольні медичні огляди – вони можуть проводитися виключно на підставі постанови штатної ВЛК, яка може бути оскаржена до Центральної ВЛК або до суду. Якщо постанову про непридатність затверджено постановою штатної ВЛК, статус військовозобов’язаного для даної особи припиняється.

При цьому ТЦК не має права посилатися на те, що документи по цій особі зникли – всі відомості про проходження людиною обстеження ВЛК відображаються в Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Резюмуючи викладене вище, зазначимо наступне:

  1. Статус військовозобов’язаного припиняється з моменту прийняття постанови ВЛК. Жодних інших підстав для цього немає.
  2. ТЦК не має права повторно направляти людей на обласні чи міські ВЛК, оскільки це не передбачено жодними нормативними документами. Він має право лише направити постанову ВЛК нижчого рівня на затвердження до штатної ВЛК відповідного регіону. Тобто функція ТЦК полягає лише в отриманні медичної документації та направленні її до штатної ВЛК.
  3. Кожна постанова ВЛК має бути вмотивована та обґрунтована. А це означає, що перед проходженням ВЛК людина повинна мати при собі всі свої медичні документи.
  4. Після проходження ВЛК, отримавши довідку про непридатність, треба зробити декілька копій постанови та актів обстеження і завірити їх у нотаріуса.

До речі, відеозйомка під час проходження ВЛК не заборонена, і лікарі не мають права відмовити у ній, оскільки під час роботи у складі ВЛК вони не є приватними особами, а виконують функції держави.

Проходження обстеження ВЛК людиною, яку затримали на вулиці, витягли з машини чи громадського транспорту, є апріорі незаконним, оскільки вона не мала можливості подати свою амбулаторну картку. Крім, звичайно, тих випадків, коли людина має її при собі, а це трапляється дуже рідко.

Юрист Ігор Баранніков