Публікації у ЗМІ про «адвокатів-хакерів»: у Комітеті захисту прав адвокатів НААУ зробили заяву

Дата: 25.04.2025 14:14

Видання «Дзеркало тижня» поширило низку публікацій про кримінальне провадження та оголошення НАБУ підозри адвокатам, яких звинувачують у незаконному втручанні в роботу Єдиного державного реєстру судових рішень.

Ці публікації за посиланнями:

  • стаття редактору відділу внутрішньої політики ZN.ua Ірини Ведернікової «Справа адвокатів-хакерів: як НАБУ виявило паразитів»
  • новина «Для доступу до судового реєстру група Борзих залучила хакера, проти якого ще в ролі військових прокурорів вела справу, — джерела»
  • новина «Справа Борзих» указує на глибоку кризу адвокатури України. Офісу Президента вона лише на руку»
  • новина «Асоціація адвокатів на чолі з Ізовітовою стала корпоративним щитом у «справі Борзих»

У Комітеті захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України зробили заяву, що зазначені публікації містять неправдиву та перекручену (а відтак маніпулятивну) інформацію про роль НААУ у питанні захисту адвокатів.

"Поширення таких матеріалів завдає шкоду репутації та підриває авторитет адвокатури в очах суспільства. Крім того, сам факт розміщення статті та її системне просування окремими новинами містить ознаки протиправного тиску на конституційний інститут", - зазначили в НААУ.

В Асоціації зауважили, що не втручаються у кримінальні провадження, не надають оцінку ходу розслідувань злочинів та не стають на захист злочинців, адже основним завданням НААУ відповідно до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є реалізація завдань адвокатського самоврядування, одним з яких є забезпечення незалежності адвокатів, захист від втручання у здійснення адвокатської діяльності.

Професійні права, честь і гідність адвокатів гарантуються та охороняються Конституцією та законами. Профільним законом (ст. 23) наведено перелік гарантій адвокатської діяльності, серед яких особливий порядок проведення оперативно-розшукових заходів та слідчих дій, здійснення повідомлення про підозру, дисциплінарного провадження тощо.

Отже НААУ через утворені нею органи (зокрема, комітети) відповідно до закону захищає професійні права адвокатів та забезпечує дотримання гарантій адвокатської діяльності, не зважаючи на персоналії.

Там додали, що саме в рамках виконання завдання, покладеного на НААУ законом, у 2024 році Комітетом захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності було підготовлено заяву до Офісу Генпрокурора та ДБР щодо фактів незаконного прослуховування офісу адвокатів, проведення обшуку та подальшої його легалізації. Суд погодився з викладеними аргументами та зобовʼязав правоохоронців відкрити кримінальне провадження.

"Дослідивши зміст публікацій та обставини їх розміщення на сайті видання «Дзеркало тижня», Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ вважає, що в даному випадку ймовірно має місце замовна медійна атака на інститут адвокатури. Її цілями можуть бути формування суспільної думки в окремо взятій кримінальній справі в інтересах правоохоронних органів, зокрема, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро України", - зазначили в Асоціації.

Комітет НААУ засуджує такі методи тиску, тому:

  • звертається до ЗМІ та інших ресурсів з вимогою негайно припинити поширення неправдивої інформації;
  • звертається до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Національного антикорупційного бюро України, видання «Дзеркало тижня» із запитом про надання публічної інформації про існування договірних відносин комерційного характеру та наявність документів про відповідні фінансові розрахунки.

Також у Комітеті опрацьовується питання можливості звернення із заявою про вчинення злочину групою осіб, задіяною у дискредитації інституту адвокатури.