Саміт миру: чи розширилась карта підтримки України?

Дата: 20.06.2024 08:40

На Саміті миру, який організувала Україна, були представлені 92 країни та 8 світових організацій: Рада Європи, ОБСЄ, Організація американських держав, Єврорада, Європейська комісія, Європейський парламент, ООН і Вселенський патріархат. Від 57 країн прибули глави держав і урядів, з 29 – міністри закордонних справ, а від 6 – посланці. Підсумкове комюніке підписали 78 країн.

Як пише Голос Today, на думку політолога Руслана Бортника, така підтримка України стала, можливо, більш конкретнішою і системнішою, але не можна сказати, що вона розширилася. 

«Ця підтримка не розширилася, навіть порівняно з тими голосуваннями, які мала колись Україна в ООН - десь 120-140 країн підтримували позицію України. Ми бачимо, що практичну участь в якихось моделях пошуку миру, в розробці планів готові брати набагато менше країн, ніж раніше. 

Можливо, це пов'язано з ходом війни в Україні, яка втратила будь-яку перспективу завершення найближчим часом, зайшла в глухий кут і розвивається, в принципі, для України за негативним сценарієм», -  зауважив експерт.

Він припускає, що така низька участь країн може бути пов'язана з позицією росії і Китаю, які саботували саміт і впливали на позицію інших країн. 

«А також дуже важливо те, що саміт не відвідав президент США Джо Байден. Це стало знаком для західного суспільства, того як Білий Дім реально оцінює перспективи такого підходу. На ситуацію впливало, також і те, що це рік виборів у ЄС. Багато політичних систем сьогодні переживають кризи. В результаті Україна фактично наодинці за підтримки лише частини європейських партнерів проводила цей саміт», - зазнчив Бортник. 

Водночас він вважає, що такий формат не стане альтернативою ООН.

«Але це спеціальний формат, в рамках якого дійсно може поступово формуватися цей план мирного врегулювання, який з часом може перетворитися в документ. Зроблено невеличкий крок вперед до врегулювання, до завершення війни. Це не означає, що війна скоро завершиться, на жаль. Дуже велика вірогідність, що війна продовжиться, але зроблено певні зусилля, щоб це завершилось», - резюмував політолог.