У травні парламент запровадив для внутрішньо переміщених осіб спрощений механізм припинення трудових відносин та набуття статусу безробітного.
Як він працює на практиці та за яких умов можна ним скористатися, розповідає Юридичний порадник для ВПО.
Що передбачає закон?
Згідно з п. 4 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» переселенці, які не мали можливості припинити трудовий договір за згодою сторін чи за власною ініціативою, мають право для реєстрації безробітними та отримання допомоги по безробіттю припинити трудові відносини в односторонньому порядку. Для цього достатньо звернутися до центру зайнятості за місцем свого проживання із заявою на ім’я роботодавця про припинення трудового договору.
Звертаємо увагу, шо уже з наступного дня після подання такої заяви особа вважатиметься звільненою та може бути зареєстрована як безробітна. При цьому центр зайнятості самостійно повідомляє про припинення трудових відносин роботодавця, податковий та пенсійний органи.
ОДНАК попри свою простоту та зручність відповідний механізм має свої суттєві недоліки:
1. Звільнитися можна лише на підставі ст. 38 КЗпП України
Механізм не передбачає отримання згоди від роботодавця на звільнення, тож на практиці припинити трудовий договір працівник може хіба що за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України). При цьому щоб не втратити право на отримання допомоги по безробіттю в перші 90 днів перебування на обліку, у заяві на ім’я роботодавця варто вказувати поважні причини для звільнення, наприклад, переїзд до іншої місцевості через бойові дії.
2. Звільнення у спрощеному порядку НЕ призводить до появи у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування запису про припинення трудових відносин з попереднім роботодавцем.
У положенні, що регулює роботу реєстру, досі залишається норма про те, що зміни вносяться або роботодавцем (його правонаступником), або на підставі рішення суду територіальним органом Пенсійного фонду України.
3. Застосувати таку процедуру можна лише з метою отримання статусу безробітного.
Тож, в осіб, які не планують ставати на облік в центрі зайнятості, а також працюючих пенсіонерів, які не можуть набути статус безробітних за законом, скористатися відповідним спрощеним механізмом не вийде. Припинити трудовий договір такі особи можуть:
- або під час звернення до роботодавця, у т.ч. шляхом направлення заяви про звільнення за власним бажанням на адресу роботодавця цінним листом з описом вкладення;
- або в судовому порядку.
Звертаємо увагу, що у випадку, коли роботодавець знаходиться на тимчасово окупованій території чи у зоні активних бойових дій, куди не здійснюється доставка кореспонденції, в оператора поштового зв’язку необхідно отримати відповідну довідку про відсутність поштового сполучення. Із цими документами в якості доказів можна сформувати заяву про встановлення факту припинення трудових відносин. За відсутності пільг за її розгляд у суді доведеться сплатити у 2022 році судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Якщо ж роботодавець отримав заяву, але відмовляє у звільненні, для припинення трудових відносин необхідно буде подати позов до роботодавця про розірвання трудового договору. Судовий збір у цьому випадку становить 992,40 грн у 2022 році, якщо відсутні інші майнові вимоги, крім зарплати, та немає пільг.
При цьому свої особливості має звільнення через суд керівника господарського товариства: такій особі перш за все необхідно максимально дотриматися процедури скликання загальних зборів та надати про це докази суду.