На другому році повномасштабного російського вторгнення в Україну Чехія готує програму, яка сприятиме добровільному поверненню біженців додому. Таку ініціативу містить проект шостої поправки до закону, відомий як lex Ukrajina. Цей закон регулює права та обов'язки українців на території Чехії.
Як повідомляє "Адвокат права" українцям, які вирішать повертатися на Батьківщину, надаватиметься допомога та часткова компенсація витрат. Реалізація цієї ініціативи буде запущена після визначення чеським урядом форми підтримки та виділення необхідних коштів.
А тим, хто все ж таки залишиться у Чехії, тимчасовий статус захисту буде продовжено до кінця березня 2025 року.
Як свідчать результати останнього опитування громадянській мережі «ОПОРА», проведеного в 7 країнах, а саме США, Великій Британії, Ізраїлі, Іспанії, Німеччині, Чехії та Угорщині, дві третини українців за кордоном планують повертатися додому.
Зокрема, результати опитування виглядають наступним чином:
- Багато з тих, хто планує повернутися додому (35% усіх респондентів), розглядають таку можливість лише після завершення війни.
- Для респондентів від 18 до 35 років найвагомішим фактором є наявність роботи (45%), а для респондентів середнього (36–50) та старшого (51+) віку на першому місці стоїть безпека.
- Рівень медицини, освіти чи соціальний статус мають порівняно низький пріоритет для респондентів будь-якого віку.
- Найважливіші чинники, які впливають на бажання повертатися, – емоційний зв’язок з Батьківщиною та безпека в регіоні проживання (по 43%), прагнення возз’єднатися з родиною і наявність роботи в Україні (по 38%).
Крім того, згідно з опитуванням, 17% українських біженців не планують повертатися в Україну навіть після закінчення війни.