ДБР завершило розслідування найбільшої справи Майдану щодо колишнього керівництва держави за організацію розгону та розстрілів демонстрантів 18 – 20 лютого 2014 року.
Про це відзвітували у Бюро і додали, що обвинувальний акт направлено до суду.
Так, у вчиненні злочинів обвинувачуються члени злочинної групи – колишні високопосадовці:
- Президент України;
- Міністр внутрішніх справ України;
- заступник Міністра внутрішніх справ України;
- Голова СБУ;
- Перший заступник Голови СБУ – керівник Антитерористичного центру;
- Міністр оборони України;
- начальник Головного управління – командувач внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України;
- в.о. начальника ГУМВС України в м. Києві;
- заступник начальника ГУМВС України – начальник міліції громадської безпеки;
- командир ПМОП «Беркут» при ГУМВС України в м. Києві.
В ході розслідування було встановлено, що вони 18-20 лютого 2014 року віддавали накази та приймали відповідні рішення щодо застосування працівниками правоохоронних органів без відповідних на те підстав і з порушенням норм чинного законодавства спеціальних засобів, військової техніки, вогнепальної зброї для силової протидії та розгону демонстрантів у центрі столиці та припинення акцій протесту. Також посадовці організували штурм Майдану під виглядом «антитерористичної операції», а вранці 20 лютого наказали розстрілювати мітингувальників. Це робилося з перевищенням влади, службових повноважень, без жодних законних підстав.
Такі дії колишнього Президента та екскерівників правоохоронних органів призвели до масових жертв серед учасників акцій протесту в центральній частині Києва, в тому числі до смерті 67 цивільних осіб. Всього постраждали 887 осіб та 132 правоохоронці. Завдано майнових збитків на суму понад 16 мільйонів гривень.
Всього, як зазначили в ДБР, у 2023 році направлено до суду 28 обвинувальних актів стосовно 55 осіб.
Найближчим часом постануть перед судом й безпосередні виконавці розстрілів активістів Майдану. ДБР завершило розслідування щодо 13 колишніх правоохоронців. 20 лютого 2014 року в самому серці столиці міліціонери спецроти виконали наказ вищого керівництва і почали стріляти в мирних учасників мітингу. Тоді загинуло 48 громадян, а 90 отримали поранення. На сьогодні колишні працівники міліції обвинувачуються у перешкоджанні проведенню мирних акцій протесту, умисному вбивстві та викрадені табельної зброї. Слідству відомо, що обвинувачені переховуються на території країни — агресора та стали громадянами рф, але це не звільняє їх від відповідальності.
Також у 2023 році за результатами розслідування злочинів, вчинених у зв’язку із масовими протестами у 2013-2014 роках повідомлено про підозру 66 особам.
В свою чергу, за повідомленням керівника Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у звʼязку з масовими протестами у 2013—2014 роках, Олексія Донського, частина справ таки може бути закрита у зв'язку зі спливом терміну давності до винесення вироку.