Про роботу прокуратури за рік повномасштабної російської агресії розповів на пресконференції Генеральний прокурор Андрій Костін.
Зокрема Костін зазначив, що головний пріоритет роботи органів прокуратури в умовах воєнного стану – забезпечення розслідування злочинів, вчинених росією, та притягнення агресора до відповідальності.
Також він відзвітував про кількістиь зареєстрованих воєнних злочинів агресора та масштаби руйнувань інфраструктури внаслідок воєнних дій.
Так, з 24 лютого 2022 року зареєстровано понад 68 000 воєнних злочинів та задокументовано 952 факти застосування заборонених засобів ведення війни. Серед них – касетні боєприпаси, міни, хімічні та запалювальні боєприпаси.
Ці злочини призвели до загибелі 9 655 осіб, в тому числі 461 дитини. Поранення отримали 12 829 осіб, з яких 926 - діти.
Загалом зареєстровано понад 2600 воєнних злочинів проти дітей, серед яких загибель або поранення дітей, факти збройного нападу на установи та заклади для дітей, а також факти примусової депортації або викрадення.
Найбільш системним видом злочинів проти дітей є примусова депортація на територію росії та білорусі. Наразі зафіксовано понад 16 000 примусово переміщених українських дітей. Але це лише ті, хто фігурує в кримінальних провадженнях. Повні цифри можуть бути кратно більшими.
Кількість воєнних злочинів зафіксованих на звільнених територіях
На Київщині проводиться розслідування майже 11 000 воєнних злочинів. В результаті їх вчинення загинуло 2 290 цивільних осіб. Лише в Бучі – понад 700 мирних жителів.
Про підозру у вчиненні цих злочинів повідомлено 118 особам. До суду направлено обвинувальні акти стосовно 45 осіб. Винесено 3 обвинувальні вироки стосовно 4 осіб.
На Харківщині після деокупації виявлено тіла 936 осіб, з них 739 цивільних. Зокрема стихійне масове поховання 451 особи, з них 429 – цивільні. В ході розслідувань виявлена 21 катівня. Зафіксовані факти викрадення або зникнення понад 1007 цивільних осіб.
Загалом в області виявлено понад 12 000 воєнних злочинів. Повідомлено про підозру 20 особам. До суду направлено обвинувальні акти стосовно 8 осіб. Щодо 7 осіб винесено обвинувальні вироки.
Розслідується понад 11000 воєнних злочинів, вчинених на Херсонщині. Повідомлено про підозру 16 особам. До суду направлено 4 обвинувальні акти стосовно 6 осіб.
У Херсоні та звільнених районах області попередньо підтверджено існування 10 катівень. Зафіксовано факти викрадення або зникнення 1232 осіб.
Знищення критичної та цивільної інфраструктури
З початку повномасштабного вторгнення ворогом було зруйновано або пошкоджено понад 81 000 цивільних об’єктів. Це понад 62000 житлових будинків, понад 2 300 – навчальних та виховних закладів, понад 450 – медичних закладів.
Пошкоджено або знищено 4040 інфраструктурних мереж - газопроводів водопроводів, електромереж.
Крім того органи прокуратури здійснюють процесуальне керівництво у 11 кримінальних провадженнях за фактами вчинення збройними формуваннями рф дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу. Це цілеспрямовані атаки на нафтобази, атаки на атомні електростанції та ядерні об’єкти.
Починаючи з жовтня 2022 року, ворог цілеспрямовано знищує критичну цивільну інфраструктуру, зокрема, енергетичну. Завдано 255 ударів по 112-и обʼєктах.
Понад 77% цих ударів було завдано з жовтня по лютий - 197.
В ОГП розцінюють ці атаки як навмисне створення непридатних для життя умов, що відповідає одній з ознак геноциду, вказаній у Конвенції ООН про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.
Загалом за злочини країни-агресора отримали повідомлення про підозру 915 осіб.
276 особам повідомлено про підозру за воєнні злочини РФ.
До суду направлено обвинувальні акти стосовно 97 осіб за фактом вчинення воєнних злочинів. За результатами судового розгляду засуджено 26 осіб, 14 із них – військовополонені, 12 – заочно.
639 особам повідомлено про підозру у вчиненні злочину агресії проти України.
Серед них 22 представника вищого військового командування зс рф та Росгвардії, троє керівників правоохоронних та розвідувальних органів, керівники обох палат Федеральних зборів та інші високопосадовці.