Встановлена ракетна бригада ЗС РФ, яка атакувала драмтеатр у Чернігові - розслідування Truth Hounds

Дата: 31.10.2023 13:37

ГО "Truth Hounds" провели грунтовне розслідування і встановили ракетну бригаду ЗС РФ, яка найбільш імовірно відповідальна за атаку на драмтеатр у Чернігові.

Так, Truth Hounds встановили, що 19 серпня 2023 близько 11:30 російські війська завдали удару по будівлі Чернігівського обласного музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка із застосуванням крилатої ракети «Іскандер-К». Унаслідок вибуху пошкоджено 10 адміністративних та 66 житлових будинків та постраждало 214 осіб, семеро з яких загинули. Розслідувачі Truth Hounds виокремили 4 бригади ЗС РФ, що могли здійснити цей напад: 112 ракетна бригада у складі 1-ї танкової армії, 152 ракетна бригада у складі 11-го армійського корпусу, 448 ракетна бригада у складі 20-ї загальновійськової армії та 26 ракетна бригада у складі 6-ї загальновійськової армії. Остання, 26 бригада, під командуванням полковника Павла Ніколаєвіча Русакова, за оцінкою Truth Hounds, найбільш імовірно є відповідальною за атаку на театр у Чернігові.

Типи зброї

На початку вересня 2023 року під час польової місії на Чернігівщині документатори Truth Hounds знайшли свідків прольоту ракети територією області вранці 19 серпня. Усі пʼятеро зазначили, що у той момент чули «свист» та «гул», схожий на звук реактивного літака. Ракета «Іскандер-К» оснащена маршовим турбореактивним двигуном, а отже, під час польоту вона видає звук, схожий на гул реактивних літаків. Це відрізняє її від балістичної варіації «Іскандеру», твердопаливний двигун якого працює лише на початковій ділянці польоту, а далі ракета рухається за інерцією та не видає звуку, схожого на гул реактивного двигуна. Також на стоп-кадрі з відео моменту влучання в драмтеатр добре помітно характерні саме для «Іскандер-К» крильця на корпусі та хвостове оперення для стабілізації.

Ракета, що влучила в чернігівський драмтеатр
Ракета, що влучила в чернігівський драмтеатр

Напрямок польоту ракети

У польовій місії документатори Truth Hounds знайшли свідків польоту ракети 19 серпня у населених пунктах Гусанівка, Степанівка, Мена та Величківка Чернігівської області. Запустили ракету, найімовірніше, з території Брянської або Курської області. Аналітики Truth Hounds схильні відкинути можливість суттєвого маневрування ракети протягом польоту над територією РФ, адже воно має на меті саме обійти системи ППО противника. Встановлений маршрут ракети вказує на те, що ключовий маневр вона здійснила поблизу населеного пункту Степанівка — змінила напрямок польоту з південно-західного на північно-західний, а згодом на західний до Чернігова. Опитана очевидиця із села Степанівки зазначила, що ракета летіла на «одному рівні» на висоті кількох десятків метрів. За допомогою дрона документатори уточнили, що йдеться про висоту 26 метрів. Ці факти додатково підтверджують застосування саме крилатої ракети, адже вони здатні змінювати свій курс на будь-якій ділянці польоту і летіти паралельно до поверхні землі.

Уражальні елементи ракети. Фото для Truth Hounds надали очевидці атаки
Уражальні елементи ракети

Хто здійснив атаку?

За ракетні атаки по прикордонних із РФ північних і північно-східних українських областях (Чернігівська, Сумська, Харківська) відповідає угруповання військ «Запад».  Для ідентифікації відповідального за атаку на Чернігівський драмтеатр Truth Hounds на основі даних розвідки за відкритими джерелами виокремили підрозділи угруповання «Запад», на озброєнні у яких є «Іскандери». Це 112 ракетна бригада у складі 1-ї танкової армії, 26 ракетна бригада у складі 6-ї загальновійськової армії, 448 ракетна бригада у складі 20-ї загальновійськової армії та 152 ракетна бригада у складі 11-го армійського корпусу.

Далі у висхідному порядку наведено ймовірність залучення до цієї атаки кожного з перелічених підрозділів.

112 ракетна бригада 1-ї танкової армії РФ

За останнє півріччя підрозділи 1-ї танкової армії перебувають на Куп’янському напрямку (ближче до Валуйок Бєлгородської області). 112 ракетна бригада мала б забезпечувати вогневу підтримку цих підрозділів. Водночас у відкритих джерелах наразі немає жодних підтверджень бойової участі 112-ї ракетної бригади в збройному конфлікті. Тож, участь 112-ї бригади в атаці на Чернігів у серпні 2023 року дуже малоймовірна.

Постійне місце дислокації 112-ї ракетної бригади у м. Шуя, Івановської області. Травень 2021
Постійне місце дислокації 112-ї ракетної бригади у м. Шуя, Івановської області. Травень 2021

152 ракетна бригада 11-го армійського корпусу РФ

Станом на квітень 2023 року частина 152 ракетної бригади діяла на Сватівському напрямку, а інша частина, ймовірно, залишалася поблизу місця дислокації в Калінінградській області для «захисту» західного російського напівексклаву, адже це єдина бригада з «Іскандерами» в області. З огляду на місце дії цієї бригади є підстави визнати її причетність до атаки на Чернігів як украй малоймовірну.

448 ракетна бригада 20-ої загальновійськової армії РФ

448 ракетна бригада (в/ч 35535) дислокується в с. Клюква Курської області. На озброєнні в бригади 12 самохідних пускових установок ОТРК «Іскандер».  У відкритих джерелах не раз повідомляли, що у квітні-липні 2023 року 448 ракетна бригада діяла на Сватівському напрямку. У жовтні 2023 року з’явилася інформація про переміщення цього підрозділу на Куп’янський напрямок. У кожному разі зона його бойового перебування обмежена північно-західною частиною Луганської області України та, ймовірно, півднем Бєлгородської області РФ. Отже, версія про участь цієї бригади в атаці на Чернігів теж непереконлива.

Те, що 448 ракетна бригада постійно дислокується біля Курська і, відповідно, близько до зони дій одразу кількох ракетних підрозділів, «рідні» бази яких розташовано за сотні кілометрів від фронту, дає змогу використовувати її як логістичний центр та місце поповнення боєкомплекту для всіх цих підрозділів.

Розслідувачі Truth Hounds отримали супутникові знімки бази 448-ї ракетної бригади в с. Клюква від 06, 10, 16 і 19 серпня 2023 року. На всіх знімках бази не помічено жодної СПУ ОТРК «Іскандер». Однак на знімках від 10 і 16 серпня помітно рух вантажівок, які, ймовірно, поповнювали БК, що зберігається на базі. Переконливості цій версії додає й те, що вже 19 серпня супутник зафіксував, як у бік бази рухається, найімовірніше, транспортно-заряджальна машина (ТЗМ) зі складу ОТРК «Іскандер», призначення якої — транспортувати дві додаткові ракети й заряджати самохідну пускову установку. ТЗМ зазвичай супроводжують СПУ поблизу пускових рубежів, а отже, найімовірніша мета їх приїзду на базу в Клюкві — поповнення двома ракетами і повернення на бойове чергування.

Ці припущення збігаються з інформацією про поповнення боєкомплекту ракет типу «Іскандер-К» у Курській області, яку 11 серпня 2023 року повідомляли моніторингові ресурси. З допомогою OSINT-інструменту Telepathy за координатами бази 448-ї ракетної бригади нам вдалося визначити всіх користувачів месенджера Telegram, які перебували там або поблизу в проміжку з 25.08.2023 до 31.08.2023. Перевіривши отримані Telegram ID, ми скоротили перелік користувачів до тих, чиї профілі вказували на їхню причетність до ЗС РФ.

База 448-ї ракетної бригади станом на 19.08.2023. Супутниковий знімок Planet.
База 448-ї ракетної бригади станом на 19.08.2023. Супутниковий знімок Planet. Відсутній рух на території бази

26 ракетна бригада 6-ої загальновійськової армії РФ

Місцеперебування аналізованих вище російських ракетних бригад, які теоретично могли бути причетними до атаки на Чернігів 19 серпня 2023 року, не збігається зі встановленим напрямком підльоту ракети до цілі того дня. Отже, можемо припустити, що на території Брянської й Курської областей оперує саме 26 ракетна бригада 6-ї загальновійськової армії РФ.

26 ракетна бригада (в/ч 54006) дислокується в місті Луга Ленінградської області. Ця бригада першою у РФ повністю переозброїлася на ОТРК «Іскандер» із ТРК «Точка-У».

За допомогою OSINT ми ідентифікували чималу частину особового складу 26-ї ракетної бригади 6-ї загальновійськової армії РФ під командуванням полковника Павла Ніколаєвіча Русаков та його заступника підполковника Константіна Владіміровіча Єлфімова, яке, найімовірніше, віддало наказ атакувати Чернігів 19 серпня 2023 року.

Ця бригада бере участь в агресії проти України та обстрілах її території. Такий висновок можна зробити з відеопривітання, яке 9 травня 2023 року опублікували бійці цієї бригади. У ньому вони опосередковано підтвердили свою участь у збройному конфлікті, назвавши себе «героями СВО». Також нам вдалося віднайти інші докази бойового розгортання 26-ї ракетної бригади на території Брянської й Курської областей РФ. Однак з огляду на сенситивність цих даних та небажання зашкодити інтересам офіційного слідства ми не можемо їх оприлюднити. Зібрану розслідувачами Truth Hounds інформацію в повному об’ємі передано до українських правоохоронних органів.

Місце дислокації 26-ї ракетної бригади.
Місце дислокації 26-ї ракетної бригади. Координати 58.74752530312871, 29.804108579095043

«Іскандери» 26-ї ракетної бригади

Нам вдалося ідентифікувати всі СПУ ОТРК «Іскандер» 26-ї ракетної бригади. Вона так само належить до Західного військового округу, а отже, номерні знаки на її техніці закінчуються на «43» або «50». Як уже сказано, перше двозначне число в номері техніки зі складу ОТРК «Іскандер» указує на приналежність до підрозділу. Зазвичай воно спільне для всіх «Іскандерів» однієї бригади. Однак номерні знаки 26-ї бригади можуть починатися з трьох різних чисел — «15», «16» і «60». Так вийшло, тому що комплект «Іскандерів» постачали цій бригаді партіями, а подеколи до «Іскандерів» переходили номерні знаки з ТРК «Точка-У», що їх вони замінювали на озброєнні бригади.

З повними матеріалами розслідування та інформацією про дійових осіб атаки на чернігівський драмтеатр можна ознайомитись за посиланням.


Довідка:

Truth Hounds – українська громадська організація, яка від 2014 року документує і розслідує міжнародні злочини та порушення прав людини в Україні, а також низки країн Східної Європи, Центральної Азії та Кавказу задля встановлення справедливості для потерпілих від  воєнних злочинів та притягнення винних до відповідальності. У березні 2023 Truth Hounds отримала премію свободи імені Андрєя Сахарова від Норвезького Гельсінського Комітету.