Витребування майна у добросовісного набувача

Дата: 07.10.2023 13:34

Колегія суддів КГС ВС вважала за необхідне відступити від висновків КЦС ВС у спорах про витребування майна у добросовісного набувача щодо визначення відсутності волі власника при недійсності правочину стосовно відчуження спірного майна.

Відмовляючи у прийняті справи до свого розгляду ВПВС в ухвалі від 28.09.2023 у справі № Б8/065-12 (911/229/22) https://reyestr.court.gov.ua/Review/113901765 зауважила на наявність сформованого нею висновку у постанові від 04.07.2023 у справі № 233/4365/18, згідно якого при вирішенні питання витребування майна (щодо застосування ст. 388 ЦК України) необхідно оцінювати добросовісність поведінки насамперед зареєстрованого володільця нерухомого майна, а також те, що не може вважатися добросовісною особа, яка знала чи могла знати про порушення порядку реалізації майна або знала чи могла знати про набуття нею майна всупереч закону.

Отже, якщо нерухоме майно придбаває добросовісна особа, тобто та, яка не знала та не могла знати про існування обтяжень речових прав на це майно або про наявність на нього речових прав третіх осіб, вона може покладатися на відомості Реєстру.

За відсутності у цьому Реєстрі відомостей про права інших осіб на нерухоме майно або їх обтяжень і відсутності даних про те, що набувач майна знав або не міг не знати про існування таких прав чи обтяжень, цей набувач, добросовісно покладаючись на відомості зазначеного Реєстру, набуває відповідне право на нерухоме майно, вільне від незареєстрованих прав інших осіб та обтяжень.

Було відзначено, що у процедурі банкрутства воля власника майна формується її представником, яким є спеціальний суб`єкт (арбітражний керуючий, виконавець тощо). Тому добросовісний набувач, який відплатно придбав майно у такій процедурі, не може бути позбавлений цього майна за критерієм вибуття цього майна з володіння за волею чи поза волею боржника.

Адвокат Михайло Гуцал